ORTÉZY AKO PREVENCIA ZRANENIA ALEBO RIEŠENIE POÚRAZOVÉHO STAVU PRI ŠPORTE

V dnešnej dobe je šport spojený hlavne so zdravým životným štýlom. Dokáže bojovať proti obezite u detí či ľudí, ktorí majú napríklad sedavé zamestnanie. Správne športovanie má veľké plus pre zlepšenie psychiky človeka a to vďaka vyplaveniu hormónu endorfínu, ktorému sa tiež inak hovorí hormón šťastia. Ďalšou vlastnosťou športu je utužovanie telesnej zdatnosti človeka, čo je dobré pre správne držanie tela a zlepšenie fyzickej kondície. V niektorých prípadoch tiež šport dokáže ľudí spájať, či už sa jedná o kolektívne športy, profesionálne alebo hobby preteky či len o rekreačne skupinovú zábavu. Šport môžeme definovať ako pohybovú aktivitu, ktorá je fyzicky náročná a je riadená podľa určených pravidiel a zvyklostí.

celý článok

JARNÁ ÚNAVA

Jarná únava neodmysliteľne patrí k našim životom. Pôsobí takmer na každého len inou mierou. Jarná únava je spätá najmä s biorytmami a ich zmenou. Podobná únava prichádza tiež na jeseň, ide teda o prelomové časti roka, keď prechádzame z jedného obdobia do druhého. Stavy jarnej únavy sa často spájajú so zmenou času, sa zmenou okolitých teplôt a nedostatkom vitamínov v zime.

celý článok

ZÁPAL MOČOVÝCH CIEST

Príčiny zápalu močových ciest. Infekciu močových ciest spôsobujú najčastejšie baktérie, ktoré sú normálne prítomné v hrubom čreve, hlavným pôvodcom je baktéria Escherichia coli. To súvisí s anatomickým susedstvom análneho otvoru (ritného otvoru) a vonkajšieho ústia močovej trubice, najmä u žien. Baktérie sa potom dostávajú tzv. ascendentnou cestou (cestou nahor) do močového mechúra, prípadne následne do močovodov a obličkovej panvičky a ďalej do obličky. Ďalšími pôvodcami zápalu močových ciest sú napríklad baktérie Proteus mirabilis, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus.

celý článok

AKO JESEŇ OVPLYVŇUJE NAŠE ZDRAVIE

Koniec leta nás svojimi teplotami postupne pripravil na nastupujúcu jeseň. Tá všeobecne prináša veľké zmeny - výrazné ochladenie, skracovanie dĺžky dňa a s tým pre nás spojené výkyvy nálad a častejšie prechladnutia.

celý článok

BOLESŤ V KRKU

Bolesť v krku, je jeden z najčastejších problémov, s ktorým sa párkrát za život stretáva takmer každý . Príčinou bolesti v krku, môže byť kde čo. V niektorých prípadoch môže ísť len o podráždenie, vedľajšie príznak inej choroby alebo o angínu, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou v krku a napáda nielen mandle, ale aj koreň jazyka alebo nosohltan. Ide o tak časté ochorenie najmä preto, že sa veľmi ľahko prenáša vďaka kvapôčkám.

celý článok

PÁLENIE ZÁHY - PRÍZNAKY, DÔSLEDKY A FAKTORY VZNIKU

Pyróza čiže pálenie záhy je nepríjemný až bolestivý pocit za hrudnou kosťou. Pálenie záhy je hlavným príznakom refluxnej choroby pažeráka, ktorá je spôsobená tzv. patologickým gastroezofageálnym refluxom, čo je opakovaný návrat žalúdočného obsahu späť do pažeráka. Môže sa vyskytovať aj návrat žalúdočného obsahu priamo do krku (do hltanu či dutiny ústnej), tzv. regurgitácia.

celý článok

DISTORZIA ČLENKU

Distorzia, čiže podvrtnutie členku, vzniká pri nesprávnom došliapnutí pri bežnej chôdzi či športe. Prejavuje sa ostrou bolesťou a opuchom. V prípade poškodenia mäkkých štruktúr (šľachy, väzy) vzniká hematóm, nemožnosť došľapu a obmedzenie hybnosti.

celý článok

NADÚVANIE A AKO S NÍM ZATOČIŤ

Nadúvanie postihuje veľkú časť obyvateľstva, z veľkej časti ním trpia ženy. Tieto ťažkosti sa týkajú hlavne žien v čase tehotenstva, ale minimálne raz za život nadúvaním trpí každý jedinec. Nadúvanie alebo tiež plynatosť je zdravotný problém často sprevádzaný s najrôznejšími poruchami zažívacieho ústrojenstva. V prípade, že pacient trpí plynatosťou, spravidla ho často trápi tiež zápcha a bolesti brucha.

celý článok

PREVENCIA PROTI CHRÍPKE A PRECHLADNUTIU

V dnešných dňoch kedy leto prechádza v jeseň a teplotné výkyvy nás sprevádzajú každým dňom, je otázka prevencie naozaj najdôležitejšia. Prevencia je najlepší bojovník proti väčšine chorôb, žiadne lieky alebo zákroky nie sú účinnejšie ako prevencia a chrípka a nachladnutie sú teraz vo vzduchu a číhajú za rohom na každého z nás. Na čo by ste si teda mali dať pozor a čo robiť aby nás choroba nepostihla, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Chrípka či prechladnutie niekoľkokrát za život stretne každého z nás. Niekto chorobou trpí každý rok, iní sa jej úspešne vyhýbajú. Najdôležitejšie v otázke prevencie je posilňovanie obranyschopnosti organizmu.

celý článok

STRES

Stres je v dnešnej dobe jav skloňovaný skôr v negatívnom zmysle slova, avšak jeho prapôvod je niekde úplne inde ako sa teraz chápe. Stres bol, je a bude určitý stav organizmu, ktorý je vystavený osobitným alebo extrémnym podmienkam na ktoré reaguje následnou obranou. Ta má za cieľ udržať organizmus v poriadku, nezranený či zabrániť smrti. Dalo by sa povedať, že stres je reakcia na pretrvávajúcu a veľmi výraznú záťaž.

celý článok

ÚNAVA A OSPALOSŤ BEHOM DŇA

Únava a ospalosť počas dňa, je problém, ktorý trápi veľkú časť populácie a s pribúdajúcimi rokmi týchto prípadov pribúda. Pozná to každý, stačí kratší spánok ako zvyčajne alebo niekoľko zlých snov a problém je na svete. Avšak príčin takýchto problémov je veľa.

celý článok

LIEKY PROTI BOLESTI

Lieky proti bolesti, to je jeden z najčastejších požiadaviek zákazníkov v lekární. Nech sa týkajú bolesti hlavy, brucha či chrbta a pod. Na výber máme z celej škály produktov od niekoľkých rôznych výrobcov, takže voľba je len na vás. Ale ako si teda správne liek zvoliť? Niekto by rád volil lieky proti bolesti, ktoré už dobre pozná a používajú sa u neho v rodine dlhú dobu, niekto dá radšej na radu lekárnika alebo poslúchne reklamu, ktorú videl v televízii, ale ktorá voľba je tá najlepšia?

celý článok

ČREVNÁ CHRÍPKA A AKO JEJ PREDCHÁDZAŤ

Z pravidla každý jedinec raz či viackrát za život zažije tzv. črevnú chrípku. Ročne na ňu ochorie až 20% obyvateľstva, hoci jej nakazením možno predchádzať. Črevná chrípka je len slangový názov pre toto ochorenie, v skutočnosti má pramálo spoločného s klasickou chrípkou.

celý článok

BOLESŤ KĹBOV V ZIME

Mnoho ľudí si v zime sťažuje na bolesti kĺbov viac ako v iných ročných obdobiach. Najmä ide o pacientov trpiacich reumatoidnou artritídou, čo je ochorenie dlhodobé a dedičné. Zvyčajne sa tieto ťažkosti zväčšujú ruka v ruke so znižovaním vonkajšej teploty. Príčin väčšej bolesti kĺbov v zime môže byť niekoľko, avšak nikto si nimi bohužiaľ nie je stopercentne istý.

celý článok

BOLESŤ SVALOV

Najčastejšou príčinou svalových bolestí je určite nadmerná fyzická námaha. Nemusí sa však jednať len o enormnú záťaž, stačí, keď sa jedná o záťaž nárazovú u netrénovaného jedinca. Vždy keď sa ráno prebudíte a pociťujete bolesť svalov, premietnite si predchádzajúci deň a pátrajte, či príčina bolesti nemôže byť v nejakej z vykonávaných aktivít z predošlého dňa, ktoré by s touto bolesťou mohli súvisieť.

celý článok

BOLESTI BRUCHA

Bolesti brucha sú pomerne častou záležitosťou, nie je však radno ich podceňovať. Bolesti brucha môžu značiť veľmi závažný problém. Existujú samozrejme urputné bolesti brucha, pri ktorých vám nezostane nič iné ako urgentne vyhľadať lekára. Niektoré bolesti sú však miernejšieho difúzneho charakteru, ktoré po čase odznejú. Ponúka sa však otázka podľa čoho určiť, či ide o bolesť závažného charakteru alebo nie.

celý článok

CYKLICKÉ BOLESTI PŔS

Cyklická bolesť sa opakuje zhruba každý mesiac. V období najväčšej bolesti sú prsia veľmi napäté, bolestivé a pacientky sa sťažujú na pocit, že ich prsia sú ťažké a opuchnuté. Tieto bolesti sú tiež veľmi často spojené s bolesťami v axile. Tieto problémy môžu byť tiež spôsobené hromadením lymfy v mieste lymfatických uzlín. Všetky tieto možnosti je potrebné brať do úvahy.

celý článok

BOLEST ŽLČNÍKA

Bolesť žlčníka je v drvivej väčšine prípadov spojená s choletitiázou (prítomnosťou kamienkov v žlčových cestách), ktorá predstavuje jedno z najčastejších ochorení tráviacej sústavy vôbec. Žlčník môže byť postihnutý aj malígnym nádorom (rakovinou), karcinómy žlčníka najčastejšie vznikajú pri súčasnej cholelitiáze, karcinómy žlčníka ale väčšinou nebolia a prichádza sa na ne až v neskorom štádiu.

celý článok

MENŠTRUAČNÉ BOLESTI

Menštruačné bolesti sú neduh, ktorým v živote trpela zrejme každá žena. Tieto bolesti sa väčšinou prejavujú prvý až tretí deň menštruácie. Príčin týchto nepríjemných a často tiež neznesiteľných bolestí je niekoľko. Najbežnejšou príčinou sú kŕčovité sťahy maternicového svalstva.

celý článok

 

BOLESTI UCHA

Bolesť ucha najčastejšie značí zápal stredného ucha, alebo zápal zvukovodu. Tiež môže mať súvislosť s migrénou či iným ochorením, u niektorých pacientov sa objavuje iba pri pristátí alebo vzlete lietadla. Zápaly ucha sa väčšinou týkajú detí, zriedka dospelých. V prípade zápalu je nutná návšteva lekára.

celý článok

 

BOLESTI CHRBTA V TEHOTENSTVE

Hlavnou príčinou bolestí chrbta v tehotenstve sú hormonálne zmeny, ktorým je telo matky v tehotenstve vystavené. Ďalej sa na bolestiach chrbta podieľajú svalová ochabnutosť, narastajúca váha dieťaťa a tiež stres. Ženám v tehotenstve sa rozhodne neodporúča užívať lieky proti bolesti a celkovo by mala budúca matka konzultovať všetky farmaká, ktorá by chcela užívať, s lekárom.

celý článok

 

BOLESTI PÄTY

Bolesti päty sú taktiež pomerne častou zdravotnou komplikáciou, ktorá postihuje ako dospelých tak aj deti. Päta najčastejšie môže bolieť na plôške. Veľmi časté sú však aj bolesti na zadnej, vonkajšej a vnútornej strane päty. Pôvod bolesťou päty je veľmi rôznorodý.

celý článok

 

BOLESTI NÔH U DETÍ

Podľa dostupných zdrojov sa približne 98% detí červenajú sa zdravými nohami. Avšak už pri nástupe do prvej triedy má problémy s nohami až 30% detí. Najčastejšou príčinou je nesprávna obuv a nedostatočný pohyb. Práve nosenie nevhodnej obuvi sa často prejaví až za desiatky rokov.

celý článok

 

BOLESTI CHRBTICE

Asi každý z nás už mal v priebehu života skúsenosť s nejakým bolestivým stavom chrbtice. Po návšteve praktického lekára, ortopéda, rehabilitačného lekára alebo neurológa zistíte, že vaším problémom je tzv. VKS, čiže Vertebrogénný algický Syndróm. Tento termín nie je celkom správny a výstižný. Nie je totiž pravidlom, že bolesť chrbtice, ktorá vás trápi, musí nutne súvisieť s chrbticou samotnou. Pomerne častou príčinou je prenesená bolesť z chorého vnútorného orgánu. Ďalej môže byť postihnutá aj svalová alebo nervová sústava.

celý článok

 

BOLESTI KOLENA

Bolesť kolena sú pomerne častou záležitosťou a zároveň je tiež najčastejším príznakom ochorenia kolenného kĺbu. Ani drobné bolesti kolena nie je dobré podceňovať, pretože môžu postupom času prerastať v obmedzujúce a neznesiteľné problémy kolien.

celý článok

 

BOLESTI HLAVY

Rovnako ako tomu bolo u bolestí chrbta alebo chrbtice, tak aj s bolesťami hlavy sa už stretlo mnoho z nás. V lepšom prípade vás postihne bolesť hlavy iba krátkodobo a po nejakej dobe už o žiadne bolesti hlavy neviete. Bohužiaľ sú však tiež jedinci, ktorým bolesť hlavy znepríjemňujú život vo väčšom rozsahu. Bolesť hlavy môže mať rôzny charakter. Základné rozdelenie bolesti hlavy je bolesť hlavy primárny a bolesť hlavy sekundárne.

celý článok

 

BOLESTI KĹBOV

Bolesti kĺbov nepatrí len ku klasickým prejavom staroby. Bolesti kĺbov vás môžu postihnúť v akomkoľvek veku a je potrebné im venovať pozornosť a nebagatelizovat tieto zdanlivo zanedbateľné epizódy. Aké sú možné príčiny vzniku bolesti kĺbov a ako sa s nimi vysporiadať? To sa dozviete v nasledujúcom texte.

celý článok

 

BOLESTI CHRBTA V KRÍŽI

Bolesti chrbta v kríži sú v súčastnosti jedna z najrozšírenejších bolestí, ktoré trápia našej populácii. Bolesti chrbta v kríži pozná snáď naozaj každý z nás. Keď budete pravidelne a správne cvičiť a starať o svoj ​​chrbát, nemusíte mať z tejto bolesti v kríži strach!

celý článok

 

BOLESTI ŽLČNÍKA

Bolesť žlčníka je v drvivej väčšine prípadov spojená s choletitiázou (prítomnosťou kamienkov v žlčových cestách), ktorá predstavuje jedno z najčastejších ochorení tráviacej sústavy vôbec.

celý článok