Ako jeseň ovplyvňuje naše zdravie

Koniec leta nás svojimi teplotami postupne pripravil na nastupujúcu jeseň. Tá všeobecne prináša veľké zmeny - výrazné ochladenie, skracovanie dĺžky dňa a s tým pre nás spojené výkyvy nálad a častejšie prechladnutia.

Depresia

Ak je vaša psychika citlivá na zmenu ročných období, bude pre vás práve koniec leta jedným z najhorších období roka. Zmena teploty. Zmena času. Skrátenie denného svetla. Začiatok školy. V zamestnaní sa začína hromadiť viac a viac práce. Stromom začínajú padať listy. Šport ide skôr po aktívnom lete do ústrania a ľudia málo vychádzajú von. Radšej sa uzatvárajú doma a do seba.

Zdravie

S redukciou denného svetla sa zvyšuje nedostatok vitamínu D a zároveň hladina melatonínu, ktorý má priamou mierou vplyv na zvýšenie únavy a celkového útlmu. Ochladenie nám dovoľuje odvrátiť pozornosť od nie vždy prospešných klimatizácií, ktoré celé leto bežali. Na druhú stranu tiež so znížením teplôt prichádza zvyšovanie vrstiev oblečenia. A to je práve nutné rešpektovať a dodržiavať, pretože sa v tomto sychravom období v našich ordináciách stretávame práve s problémami vzniknutými podcenením teplotných výkyvov, ktoré jeseň prináša.

Akútny ústrel

Väčšinou je za akútnou bolesťou chrbta nejaký exogénny faktor, ktorého si je pacient vedomý. Najčastejšie to býva neprimeraná fyzická aktivita, zlý pohyb v predklone alebo rotácii. S touto informáciou potom človek prichádza za odborníkom či už za lekárom alebo fyzioterapeutom. Človek presne vie, čo bolesť spôsobilo, pretože pri takomto pohybe zostáva väčšina ľudí práve v danej pozícii. Pri akomkoľvek pokuse o návrat z pozície či prevedenie iného pohybu je odpoveďou ešte väčšia bolesť.

Avšak na jeseň je zvýšený počet ľudí, ktorí si spomínaného pôvodcu bolesti vôbec vedomí nie sú. Za všetkým stojí podcenenie už spomínaných teplotných zmien, prebiehanie z rôznych priestorov s rozdielnou teplotou a neadekvátna voľba oblečenia.

Jednoducho sa stačí zľahka spotiť cestou autom do práce, a keď vyleziete z auta, obyčajné ofúknutie dolnej časti chrbta chladným ranným vetrom môže spôsobiť, že sa na druhý deň už tak ľahko z postele nezdvihnete. Chladný prievan môže pokojne na niekoľko dní zmeniť funkciu svalov a mäkkých tkanív v oblasti chrbta s veľmi nepríjemnou bolesťou. Nesmieme zabúdať, že funkcia formuje orgán, teda bez liečby sa môžu časom objaviť ďalšie vážnejšie ťažkosti.

Nejde iba o chrbát

Zo skúseností môžeme povedať, že sa jedná hlavne o bolesť chrbta, s ktorou sa na našu pomoc klienti obracajú, ale prechladnúť môže akákoľvek časť tela. Môže sa jednať o bolesť kolien napr. po krátkej jazde na bicykli, ale stačí chvíľu sedieť na lavičke v parku a výsledok môže byť totožný. Alebo pre veľmi nepríjemnú bolesť ucha stačí nepozorne stiahnuté okienko pri jazde v aute.

Prevencia a liečba

Asi ako u všetkého je dôležitá prevencia, tak tu hrá o to významnejšiu úlohu. Nie je iné východisko ako si strážiť, ako sa obliekate, koľko a aké máte vrstvy oblečenia. V teplejšom prostredí sa vyzliekať, do chladnejšieho obliekať. V aute, ktoré ešte nie je vykúrené používať vyhrievanie sedačiek, ale s rozumom. Nesmie dôjsť k opoteniu chrbta, ktorý je potom náchylnejší k uvedenému ofúknutiu. Ideálne je si kryť holý chrbát, najlepšie s pomocou termoprádla. Rozmyslieť si stiahnuté okienka v aute, a keď športujeme, mať vždy suché veci na prezlečenie. Čo sa týka liečby, postupujeme pomaly. Intenzívna rehabilitácia, extrémne rozcvičovanie nevedie spočiatku k pozitívnym výsledkom. Dobrá voľba je suché teplo, protizápalové lieky, polohovanie a cvičenie v úľavových polohách. Jemná mobilizácia a ďalšie manuálne techniky vykonávané rukami skúseného fyzioterapeuta. Vždy by ste mali myslieť aj na inú možnosť vzniku takýchto ťažkostí, preto je na mieste pri neustupujúcej bolesti vyhľadať odbornú pomoc lekárov a podrobiť sa presnému vyšetreniu.