BOLESTI HLAVY

Primárna bolesť najčastejšie nesúvisí so žiadnym iným ochorením a vyskytuje sa samostatne. Najčastejšie sa prejaví ako reakcia na nejaký predom neidentifikovateľný podnet. Medzi primárne bolesti hlavy je radená migréna, tenznú bolesť hlavy alebo cluster headache. Bolesť hlavy je v tomto prípade primárnym prejavom choroby.

Oproti tomu sekundárne bolesti hlavy vždy súvisí s ochorením nejakého z vnútorných orgánov ľudského tela alebo iného ochorenia organizmu. V takomto prípade je bolesť hlavy vnímaná ako sprievodný prejav choroby. Veľmi často je bolesť hlavy sprevádzaná tzv. tinnitu, čo je pískanie v ušiach. Kto sa ešte nikdy s bolesťami hlavy nestretol, nedokáže sa asi presne vcítiť do kože človeka, ktorý práve trpí migrénou. Aké vlastne môžu byť príčiny bolesti hlavy?

 

PRÍČINY BOLESTI HLAVY

Rozoznať tú naozajstnú príčinu bolesti hlavy je naozaj veľmi zložité a často k takejto diagnostike vedie cesta cez veľké množstvo vyšetrení s využitím tých najmodernejších zobrazovacích metód. Sú však aj prípady, kedy ani tieto najmodernejšie technológie príčinu určiť nedokážu.

Veľa chorôb je sprevádzaných bolesťou hlavy. Z tých najčastejších je to asi nádcha, rôzne druhy infekcií, zápaly zubov, nervov alebo mozgových blán. Bolesť hlavy je tiež symptómom u najrôznejších ochorení pohybového aparátu. V týchto prípadoch bolesť odznie po odstránení problému na tele. Veľmi častá je tenzná bolesť hlavy, kedy organizmus negatívne reaguje na náhly pokles energie, strach, úzkosť, stres alebo únavu.

Asi najčastejším ochorením, ktoré sa spája s bolesťou hlavy migréna. Jedná sa o nepresne vymedzenú a veľmi intenzívnu bolesť hlavy. Príčiny aj prejavy tejto choroby sú veľmi individuálne a každý na ňu reaguje po svojom. Môžu sa na nej podieľať blokády a stuhnutosť krčnej chrbtice, bolesti ramenných kĺbov alebo všeobecne problémy s krčnou chrbticou. Nie je však vylúčené, že človek nemôže dostať migrénu napríklad po požití niektorých špecifických potravín. Medzi ne sa radí čokoláda, slané arašidy, korenené jedlá, paradajky, citrusové plody alebo napríklad káva a alkohol. Po požití niektoré z týchto látok môže dôjsť k zmene hladiny hormónov v tele atiež môže klesnúť glykémie. Naopak, z vonkajších faktorov sú za pôvodcu migrény považované hluk, trepatajúce sa svetlo alebo napríklad mihajúce sa predmety pri ceste vlakom. Je dôležité dodržiavať pár pravidiel ako je dostatok spánku, eliminácia stresu, adekvátnu záťaž, atď.