BOLESTI PÄTY

Medzi najčastejšie postihnutie päty patrí napríklad pätná ostroha, ktorá postihuje najčastejšie mužov a ženy po 50. roku života. Na zadnej strane pätnej kosti vás môže potrápiť Haglundova exostóza alebo bolestivé problémy s Achillovou šľachou. Bolestivé stavy Achilovej šľachy bývajú často súčasťou ankylozujúcej spondylitídy (morbus Bechterev). Na vonkajšej strane päty môžu vychádzať bolestivé pocity zo šliach prebiehajúcich za vonkajším členkom alebo tiež pri útlaku niektorého z nervov. Naopak bolesť na vnútornej strane päty je bolesť spôsobená najčastejšie priečne pozdĺžnym plochonožím. Bolesti päty môžu byť samozrejme dôsledkom najrôznejších úrazov, my sa však zameriame na špecifické bolesti päty, ich príznaky a možnosti liečby.

 

PERITENDINTIDA Achillovej šľachy

Jedná sa o zápalový bolestivý stav, kedy dochádza k opuchu okolo Achilovej šľachy. Často sa tento bolestivý jav ukáže už pri jednorazovom preťažení. Rovnako tak je však šľacha postihnutá chronickým nesprávnym zaťažovaním. Veľmi často sú postihnutí najmä športovci, kedy nezáleží, či prevádzkujú šport na rekreačnej alebo vrcholovej úrovni. Peritendinitidu Achilovej šľachy najlepšie identifikujeme podľa spomínaného opuchu v okolí šľachy. Ďalšími príznakmi sú bolestivý stoj na špičkách alebo bolestivé zdurenie šľachy, ktoré možno napalpovat. V akútnom štádiu je potreba pokojný režim, studené obklady, farmakologickú liečbu alebo využitie prostriedkov fyzikálnej terapie. Keď sa peritendinitida nachádza v štádiu chronickom, je liečba takmer totožná s rozdielom, že pri vyčerpaní predošlých možností liečby, môže byť navrhnutá peritenonektomia. Operácia, pri ktorej sú odstránené bolestivé zápalom zmenené obaly v okolí šľachy.

 

Ostrohy na päte KOSTI

Veľmi známym a bolestivým problémom je tzv pätná ostroha. Jedná sa Osteofyty (kostený výrastok) na spodnej strane päty, kde sa upínajú krátke svaly nohy. Nevhodná obuv a chybné zapájanie svalov vedú k zápalu v inkriminovanom mieste. Bolesti pätnej kosti sú veľmi často obojstranné. Pätná ostroha sa niekedy vyskytuje bez klinických príznakov a je náhodne objavená na RTG snímke nohy. Oveľa častejšie je však pacient nútený vyhľadať pomoc lekára alebo fyzioterapeuta pre ostrú bolesť v mieste nášľapu na pätu. Keďže je nášľap päty veľmi bolestivý, pacient chodí po špičkách a dochádza tak k zmene stereotypu chôdze z čoho môžu vyplynúť ďalšie najčastejšie svalové dysbalancie. Je preto nutné pomoc vyhľadať, čo možno najskôr. Liečba je často riešená odľahčením päty pomocou špeciálnej vložky alebo tiež správnou aplikáciou kinesio tapu. Ďalej je možné využiť obstrek alebo aplikáciu ultrazvuku, ktorý musí byť aplikovaný z vnútornej strany päty.

 

HAGLUNDOVA exostóza

Opäť sa jedná, ako v prípade pätnej ostrohy, o kostený výrastok. Tento kostený výrastok je lokalizovaný v oblasti hornej časti pätovej kosti. Je veľmi často spojený so zápalom v okolitých tkanivách. Práve na zadnej strane päty sa nachádza bolestivý opuch a zdurenie. Skôr sa riešil tento problém vložením podpätenky do obuvi, ale toto riešenie síce možno zmierni bolesť, ale nerovnomerné zaťažovanie pri chôdzi spôsobí ďalšie nežiaduce a bolestivé problémy. Ako riešenie sa teda ponúka protizápalová liečba, prostriedky fyzikálnej terapie. V prípade neúčinnosti konzervatívnej liečby prichádza na rad upravenie výrastku pomocou chirurgického zásahu.