BOLESTI KOLENA

Bolesť kolena je pomerne častou záležitosťou a zároveň je tiež najčastejším príznakom ochorenia kolenného kĺbu. Ponúka sa prechádzať drobnej bolesti a problémy s kolennými kĺbmi. Ale práve tieto drobné bolesti môžu postupom času prerásť v obmedzujúce a neznesiteľné problémy kolien. Bolesti kolien môžu mať najrôznejšie pôvod - následok úrazu, preťažovanie pri športe, genetické dispozície atď Dôležitá je prevencia, včasná a presná diagnostika a nasleduje adekvátna liečba.
 
Rozhodne najčastejšou príčinou bolesti v kolennom kĺbe je artróza. Väčšina dostupných zdrojov uvádza, že až 70% ľudí po 50. roku života trpí práve spomínanú artrózou. Artróza sa však stále častejšie prejavuje už okolo 30. roku. Prvými príznakmi sú práve chronickej bolesti bez ohľadu na to, či je človek v pokoji alebo v pohybe. Ako prvé sú postihnuté nosné kĺby, ktoré musia počas pohybu aj v kľude niesť najviac telesnej váhy. Pri artrotických zmenách dochádza v kĺbe k úbytku chrupavky. Z toho dôvodu dochádza najprv k bolestiam kolien pri pohybe a postupom času aj v pokoji.

 

ĎALŠIE PRÍČINY BOLESTI KOLENA 

Poranenie menisku - najčastejším príznakom je opuch. Tieto problémy nie sú závislé na veku a objavujú sa rovnako často u mladších ako u starších jedincov.
 
Poranenie väzov - poranenie väzov najčastejšie postihuje športovcov, ktorým spôsobuje nestabilitu a nepríjemné pocity. Poranenie väzov je najčastejšie riešené chirurgickou cestou.
 
Chondropatie (chondromalacie) pately - táto choroba je spôsobená mäknutím chrupavky kolenného kĺbu. Je typická bolestivosť pod pod patelly. Najčastejšie sú postihnuté ženy vo veku od 15 do 35 rokov.
 
Osgood-Schlatterova choroba - choroba typická najmä pre adolescentov. Jedná sa o aseptickej nekrózy postihujúce holenná kosť (tibia) pod kolenným kĺbom. Často sa stáva, že takýto problém s časom a dospievaním odznie.
 
Dna - u pacientov, ktorí trpia touto chorobou je často bolesť kolenných kĺbov prítomná. Jedná sa skôr o výnimočnú diagnózu bolesti kolien.
 
Luxácia pately - tento problém je spojený s uvoľnením jabĺčka kolenného kĺbu. Môže viesť až k chronickej bolesti kolena.
 
Burzitída - zápal tiažového vačku v kolennom kĺbe, ktorý je najčastejšie spôsobený opakovaným namáhaním kolena (napr. kľačanie). Pomerne často samovoľne odznie, ale rastie riziko recidívy.
 
Osteochondritídy - táto choroba sa objavuje u adolescentov a prebieha v súvislosti s rastom kosti okolo kĺbu.
 
Bakerovho cysta - typickým príznakom je opuch v zadnej časti kolenného kĺbu. Veľmi často je tento nepríjemný problém kolien sprevádzaný tiež natrhnutým meniskom.

 

MOŽNOSŤ LIEČBY BOLESTIVÉHO KOLENNÉHO KĹBU

• Rehabilitácia (fyzioterapia, fyzikálna terapia)

• Stabilizácia

• Repozícia

• Operačné zákroky (plastika väzov, endoprotéza ...)

Rehabilitácia (fyzioterapia a fyzikálna terapia) – Moderná fyzioterapia ponúka naozaj širokú škálu možností, ako riešiť bolesti kolenných kĺbov, ktoré nie sú striktne indikované k operačnému zákroku. Fyzioterapeut sa môže zamerať konkrétne na kolenný kĺb, ktorý je postihnutý úrazom alebo degeneratívnym procesom.

Oveľa častejšie je však príčina bolesti kolenných kĺbov ukrytá inde - v chybnom pohybovom stereotype, nerovnakom zaťažovanie končatín, atď. Potom sa jedná o tzv. funkčnú poruchu, ktorá je riešená pomocou najrôznejších fyzioterapeutických konceptov a metód. Na riešenie takýchto problémov sú určené najmä metódy, ktoré sú založené na neurofyziologickom podklade - PNF, metóda Roswithy Brunkow, metódy senzomotorickej stimulácie alebo dynamickej neuromuskulárnej facilitácie podľa Kolářa. Každá moderná ordinácia by vám tieto služby mala ponúknuť. Stačí si len dobre vybrať.

STABILIZÁCIA

Stabilizáciu kolenného kĺbu je možné docieliť buď konzervatívnou cestou, alebo operačným zákrokom. Cieľom tejto liečebnej metódy je zabezpečiť nehybnosť daného kĺbu. V prípade, že je zvolená konzervatívna terapia, môže byť stabilizácia vykonaná podpornými fixačnými materiálmi alebo jednoduchým stabilizovaným postavením končatiny. Ako fixačný materiál sa najčastejšie používa sadrový obväz alebo sadrová dlaha.