LIEKY NA BOLESŤ

Lieky proti bolesti sa tiež nazývajú analgetiká, pretože sa s nimi dosahuje stavu bez bolesti teda analgézie. Slovo analgézia je gréckeho pôvodu a je zložená z dvoch slov an- ktoré znamená bez a -algia znamená bolesť.Tablets-medicine-008

Lieky proti bolesti sú najčastejšími farmaceutikami v domácich lekárničkách. Snáď každý niekedy zažil situáciu, kedy musel prípravok proti bolesti použiť. Nespornou výhodou týchto prípravkov je to, že prinášajú naozaj rýchlu úľavu od bolesti. Či nás už trápi bolesť kĺbov, svalov, zubov, hlavy alebo menštruačné bolesti, naším prianím je okamžitá úľava.

Dnešné lieky túto úľavu prinášajú. Je však nutné si uvedomiť, obzvlášť pri chronických problémoch, že analgetiká neliečia príčinu bolesti, ale iba odstraňujú dôsledok nejakého hlbšieho problému. Nečakajte teda, že pri vyskočení medziobratlovej platničky analgetikum opraví poškodenú štruktúru v našom tele, len obmedzí a otupí nervové signály vysielané do nášho mozgu z poškodenej oblasti. Analgetiká radíme do niekoľkých skupín podľa účinných látok: 

  • paracetamol (neopioidné analgetikum)
  • nesteroidné antiflogistika (NSAID, neopioidné analgetikum)
  • narkotika (opioidné analgetiká)

Paracetamol (acetaminofén) je látka používaná na zmiernenie bolesti a tiež na znižovanie horúčky. V predaji nájdeme prípravky buď monokomponentné (Paralen, Panadol) alebo viaczložkové, tzn. obsahujúce okrem paracetamolu ďalšie účinné látky (Valetol, Ataralgin, Coldrex, Saridon). Napriek tomu, že analgetiká s paracetamolom sa považujú za bezpečné lieky, vždy je nutné venovať pozornosť správnemu dávkovaniu a dodržiavať pokyny uvedené v príbalovom letáku. Vo vyšších množstvách je Paracetamol hepatoxický tzn. že poškodzuje pečeň. Jeho užitie s alkoholom alebo po nadmernom požití alkoholu je tiež úplne nevhodné.

Prípravky s paracetamolom sa však nepoužívajú pri liečbe zápalu, na to sú vhodné nesteroidné antiflogistiká, ktoré tiež znižujú bolesť a teplotu.
Medzi najznamejšie patrí Ibalgin, Ibuprofen, Brufen, Modafen, Nurofen. Tieto prípravky sa teda často používajú pri chrípke, bolestiach a zápaloch kĺbov atď. Tu je tiež potrebné dodržiavať pokyny od výrobcu. Obzvlášť si na to musia dávať pozor ľudia, ktorí majú alebo mali problémy s hemoragiou tráviaceho traktu alebo iným neobjasneným krvácaním. Tieto látky môžu negatívne pôsobiť na žalúdok a tráviaci trakt.


Ďalšou skupinou analgetík sú opiové analgetiká. Používajú sa na závažnejšie problémy, najmä pri pooperačnej bolesti, popáleninách, pri kolike a pri onkologických ochoreniach v konečnom štádiu. Najznámejšie opioidy sú morfín, kodeín a syntetický fentanyl, pethidin. Tieto analgetiká majú pri správnom podaní relatívne málo nežiaducich účinkov, ale môžu sa objaviť respiračné obštrukcie, nauzea a pri dlhodobom podávaní zápcha a ďalšie komplikácie. Jedným z hlavných nežiaducich účinkov je vytvorenie návyku na tieto látky, preto tieto analgetiká sú vždy na predpis alebo podávané v zdravotníckom zariadení.


Ako môžete vidieť, lieky proti bolesti sú silným a niekedy nenahraditeľným pomocníkom v mnohých rôznych problémoch. Ale stále platí, že by sa mali užívať iba v nevyhnutných prípadoch nielen kvôli možnosti zníženia ich účinku vďaka rezistencii nášho tela na účinné látky, ale aj kvôli nezanedbateľným negatívnym účinkom na naše telo.