Jarná únava

únava

Jarná únava neodmysliteľne patrí k našim životom. Pôsobí takmer na každého len inou mierou. Jarná únava je spätá najmä s biorytmami a ich zmenou. Podobná únava prichádza tiež na jeseň, ide teda o prelomové časti roka, keď prechádzame z jedného obdobia do druhého. Stavy jarnej únavy sa často spájajú so zmenou času, sa zmenou okolitých teplôt a nedostatkom vitamínov v zime.

Hoci v dnešnej dobe nie je taká núdza ako bývala v dobách našich prababičiek a preto nám ani cez zimu nechýba ovocie a zelenina, prísun vitamínov bohužiaľ nie je taký, aby pokryl naše celkové potreby a ešte náš organizmus ochránil pred chorobami. S jarnou únavou žiaľ často prichádzajú aj chrípky, nachladnutia a virózy. Dôvodom je ako už spomínaný menší príjem vitamínov, tak fakt, že sa v období zimy a na prelome s jarou zdržiavame v uzavretých priestoroch s veľkým počtom ľudí, málokedy sa dostaneme na čerstvý vzduch a tým pádom sa častejšie dostávame do styku s bacilmi a vírusmi.

Jarná únava sa môže prejavovať najrôznejšími spôsobmi. Niektorí jedinci pociťujú len menšiu únavu, vyčerpanosť či malátnosť. Pri iných sa jarná únava prejavuje nespavosťou či uťahanosťou a v najhoršom prípade prepuká v chorobu. Napríklad nádcha či kašeľ, ktorý sprevádza chrípku je veľmi ľahko prenosný, stačí sa dokonca dotknúť miesta, ktorého sa dotkol chorý a potom si zabudnúť umyť ruky. Takže určite v tomto meniacom sa období nezabudnite na zvýšenú hygienu. Jarná únava sa prejavuje predovšetkým v prvých jarných dňoch, keď sa cez mraky predierajú prvé slnečné lúče a dvíha sa okolitá teplota vzduchu. Preto je veľmi jednoduché podceniť počet zvrškov a prechladnúť, najmä v podvečerných hodinách.

Ak sa pýtate, ako sa jarnej únavy vyhnúť, potom je veľmi jednoduchá odpoveď - prevencia. Najdôležitejšie je začať so zmenou včas. Vhodné je obohatiť stravu o veľké množstvo telu prospešných látok vo forme ovocia a zeleniny, prípadne potravinových doplnkov na čele s vitamínom C. Zároveň sa odporúčajú bylinné a zelené čaje. Rozhodne sa oplatí vyhýbať sa alkoholu, ktorý má v prípade že sa to preženie negatívne účinky na imunitný systém človeka. Fajčiari by si mali rozmyslieť, či nie je práve teraz vhodný čas s ich zlozvykom skoncovať. Dôležitý je tiež pobyt na čerstvom vzduchu a pravidelný pohyb. A nakoniec veľmi dôležité je obmedziť stres na minimum, pretože ten má bohužiaľ drvivý vplyv na zdravie človeka.