BOLESTI BRUCHA

bolesti brucha foto

Bolesti brucha sú pomerne častou záležitosťou, nie je však radno ich podceňovať. Bolesti brucha môžu značiť veľmi závažný problém. Existujú samozrejme urputné bolesti brucha, pri ktorých vám nezostane nič iné ako urgentne vyhľadať lekára. Niektoré bolesti sú však miernejšieho difúzneho charakteru, ktoré po čase odznejú. Ponúka sa však otázka podľa čoho určiť, či ide o bolesť závažného charakteru alebo nie.
Bolesti brucha sú väčšinou lokalizované v miestach, kde sa nachádza postihnutý orgán, napríklad obličky v dolnej časti chrbta, slepé črevo v pravom podbrušku atď. Brucho ale samozrejme môže bolieť aj v iných miestach. O to je väčšinou zložitejšie určiť príčinu bolesti, pretože bolesť nie je lokalizovaná len do jedného miesta a vystreľuje do okolia. Takéto bolesti môžu súvisieť s nevoľnosťou, pálením záhy alebo so zápalom slepého čreva. Pri bolestiach brucha každopádne platí, že je vždy lepšie nezdráhať sa a vyhľadať lekára. Tomu je nakoniec nutné, čo najpresnejšie opísať daný problém (presná oblasť výskytu, intenzita bolesti, pravidelnosť, bolesť po záťaži alebo v pokoji, bolesť po jedle atď.)

BOLESTI V PODBRUŠKU

Bolesťami v oblasti podbruška častejšie trpia ženy. Najčastejšie sa jedná o bolesť vnútorných orgánov, močového mechúra či hrubého čreva. Zápal slepého čreva sa prejavuje bolesťou v pravom podbrušku. Z počiatku mierna bolesť môže byť sprevádzaná nevoľnosťou či zvracaním. Bolesti sa väčšinou stupňujú pri chôdzi alebo kašli.

BOLESŤ V OKOLÍ PUPKU A NADBRUŠKU

V okolí pupka sa prejavujú počiatočné bolesti slepého a tenkého čreva. Aj v prípade, že zjeme niečo nevhodné, sa bolesť prejaví práve v týchto miestach.
V oblasti nadbruška sa prejavujú bolesti žalúdka alebo žlčníka. Tieto bolesti môžu vystreľovať až do chrbta, krku, čeľuste alebo horných končatín. Táto bolesť môže byť tiež prvým varovným znakom gastrezofageálneho reflexu, ktorý je spôsobený chybným uložením pažeráka. Z ďalších diagnóz, ktoré sa môžu prejavovať práve bolesťou v nadbrušku, treba spomenúť ešte akútny zápal pankreasu a tiež črevnú chrípku, ktorá je navyše často sprevádzaná horúčkou, bolesťami svalov alebo zimnicou. V neposlednom rade je nutné uvažovať o Crohnovej chorobe, ktorá sa typicky prejavuje práve bolesťou okolo pupka alebo pravého podbruška. Crohnova choroba je chronické ochorenie postihujúce najčastejšie konečný úsek tenkého čreva.

BOLESŤ V OKOLÍ REBIER

Problémy so žlčníkom sú veľmi často spojené s bolesťou pravého podrebria, kedy môže bolesť vystreľovať až k pravej lopatke. Inokedy môže problematický žlčník spôsobovať bolesť v strede brucha, ktorá vystreľuje až k pravej lopatke. Táto bolesť je pacientmi popisovaná ako ostrá a bodavá. Okrem bolesti je tiež väčšinou prítomné potenie, nevoľnosť či slabosť. Pečeň je častým zdrojom bolesti v oblasti pravého podrebria. Bolesť je skôr tupšieho charakteru. Niekedy sa stáva, že bolesť spojená s pečeňou je zamieňaná za bolesť dráždivého čreva. Tá je však typická ostrejšou bolesťou a skôr sa prejavuje v ľavom podrebrí. Bolesti v oblasti podrebria môžu tiež súvisieť s chorobami hnačkového typu, vredovou chorobou žalúdka alebo dvanástnika.

ZAŽÍVACIE PROBLÉMY

Možno najčastejším dôvodom návštevy lekára patria zažívacie problémy najrôznejšieho charakteru. Medzi najčastejšie zažívacie problémy patrí reflexná choroba pažeráka, dvanástnika, dyspepsia alebo poškodenie tráviaceho traktu. Pri liečbe týchto

KEDY NAVŠTÍVIŤ S BOLESŤAMI BRUCHA LEKÁRA?

Ponúka sa odpoveď VŽDY. Iba v prípadoch, keď sa jedná o krátkodobú bolesť, ktorá čoskoro odznie (chyba v jedálničku, stres alebo natiahnuté svaly), nie je nutné urgentne vyhľadávať lekára. Nezabudnime tiež na plynatosť a nadúvanie. Vo všetkých týchto prípadoch existuje na trhu naozaj široká škála prípravkov, ktoré vás týchto ťažkostí dokážu pomerne spoľahlivo zbaviť.
Naopak veľmi nebezpečné sú stavy pri opakovaných problémoch so stolicou. Najmä ak sa v nej objavuje prímes krvi. V takýchto prípadoch sa môže jednať o veľmi vážne diagnózy (napr.: karcinóm hrubého čreva). Tiež pri akútnych problémoch a bolestiach v oblasti ľavého nadbruška neváhame a vyrazíme smer pohotovosť. Neváhame ani v prípadoch, keď je bolesť brucha sprevádzaná horúčkou alebo zvracaním.
Vždy je lepšie nechať sa vyšetriť a zistiť, že išlo o nejaký banálny problém, než sa v rámci hrdinstva zahrávať s vlastným zdravím, v horšom prípade so životom. Pri diagnostike potenciálneho problému vám bude odobratá anamnéza, bude vykonaný krvný rozbor, možné je tiež gastroenterologické vyšetrenie, ultrazvuk, CT alebo RTG.