LIEKY PROTI BOLESTI

lieky

Lieky proti bolesti, to je jeden z najčastejších požiadaviek zákazníkov v lekární. Nech sa týkajú bolesti hlavy, brucha či chrbta a pod. Na výber máme z celej škály produktov od niekoľkých rôznych výrobcov, takže voľba je len na vás. Ale ako si teda správne liek zvoliť? Niekto by rád volil lieky proti bolesti, ktoré už dobre pozná a používajú sa u neho v rodine dlhú dobu, niekto dá radšej na radu lekárnika alebo poslúchne reklamu, ktorú videl v televízii, ale ktorá voľba je tá najlepšia?

DELENIE LIEKOV PROTI BOLESTI

Farmakologické tlmenie bolesti, možno rozdeliť do troch skupín. Prvou skupinou, sú nesteroidné antireumatiká. Ako z názvu vyplýva, primárne využitie týchto liečiv je proti reumatoidným chorobám. Tlmí zápal a zároveň bolesť, sú najobľúbenejším typom liekov proti bolesti. Ich užívanie má bohužiaľ tiež mnohé nevýhody. Ľudia majú často tendenciu užívať tieto lieky častejšie, než je potrebné, len z toho dôvodu, že sú voľne dostupné a nikto ich vopred nevaruje. Ide o lieky ako je ibuprofen, diclofenac alebo lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú ako napríklad Acylpyrin či Aspirín. Nadmerné užívanie týchto liekov, spôsobuje žalúdočné vredy, postihuje obličky a spôsobuje ďalšie nemenej závažné ťažkosti. Takže je s nimi potrebné nakladať opatrne.
Druhou skupinou sú slabé opioidy a tretia skupina sú silné opioidy. Ide o lieky proti bolesti, ktoré je lepšie nasadzovať len pod odborným dohľadom. Ako názov sám napovedá, slabé opioidy sú určené k závažnejším problémom než je napríklad klasická bolesť hlavy z únavy či vyčerpania. Silné opioidy sú určené pre veľmi závažné až neznesiteľné bolesti. Predtým sa tieto skupiny označovali jednoducho pojmom opiáty. Riziko návyku je tu naozaj vysoké, koniec koncov o tom vedeli už tie najstaršie civilizácie. Lieky obsahujúce opiáty poznáme ako vo forme tabletiek, tak náplastí alebo injekcií.

ČO ROBIŤ, KEĎ LIEKY NEZABERAJÚ

Ďalšou možnosťou, ale iba krajne, je chirurgický zákrok. K tomu sa lekár uchýli spravidla až vo chvíli, keď ostatné možnosti sklamali. Existujú však aj alternatívne cesty ako sa zbaviť dlhodobej bolesti. Lieky proti bolesti sú určite riešením, lenže krátkodobým. Môžeme sa stretnúť s akupresúrou či akupunktúrou. Napríklad pri chronických bolestiach pohybového ústrojenstva alebo hlavy (migréna), sa odporúča navštíviť fyzioterapeuta. Často nie sú lieky proti bolesti vôbec potrebné, pretože ide o bolesť spôsobenú zlým držaním tela.
Každopádne aby sme to zhrnuli, v prípade, že pôjde o bolesť jednorazového charakteru, kedy vás kvôli dlhému pozeraniu do monitoru alebo len preto, že ste unavení, bolí hlava, je jedno ktorý z klasických liekov si zvolíte, či to bude niečo na báze ibuprofenu, paracetamolu (Paralen) alebo Aspirinu. Riaďte sa podľa vašej skúsenosti a ku ktorému lieku máte vyššie sympatie. Na opiáty si dajte pozor a úplne najlepšie skúste cestu nechemickú, kedy lieky proti bolesti nebudete potrebovať, napríklad sa menej stresujte v práci.