ZÁPAL MOČOVÝCH CIEST

Príčiny zápalu močových ciest

Infekciu močových ciest spôsobujú najčastejšie baktérie, ktoré sú normálne prítomné v hrubom čreve, hlavným pôvodcom je baktéria Escherichia coli. To súvisí s anatomickým susedstvom análneho otvoru (ritného otvoru) a vonkajšieho ústia močovej trubice, najmä u žien. Baktérie sa potom dostávajú tzv. ascendentnou cestou (cestou nahor) do močového mechúra, prípadne následne do močovodov a obličkovej panvičky a ďalej do obličky. Ďalšími pôvodcami zápalu močových ciest sú napríklad baktérie Proteus mirabilis, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus.

Čo zvyšuje riziko zápalu močových ciest

Predispozičných faktorov (zvyšujúcich náchylnosť) zápalu močových ciest je viac. Po prvé ide o anatomické záležitosti. Ženy majú oveľa kratšiu močovú trubicu ako muži. Ďalej v tehotenstve ženy trpia vyšším výskytom infekcií. Muži majú väčší sklon k zápalom močových ciest, ak trpia hyperpláziou prostaty (zväčšenou prostatou). Pacienti s nekompenzovaným diabetom (cukrovkou), ktorí majú glykosúriu (cukor v moči) ľahšie ochorejú zápalom močových ciest, pretože glukóza (cukor) je živnou pôdou pre baktérie. Infekcie močových ciest bývajú ďalej previazané s tzv. urolitiázou, teda s prítomnosťou konkrementov (kameňov) v močových cestách. Infekcia spôsobená baktériami produkujúcimi ureázu štiepi močovinu, pH moču stúpa, čo výrazne zvyšuje riziko vzniku jedného typu močových kameňov (struvitových kameňov - z fosforečnanu horečnato-amónneho). Prítomnosť močových kameňov recipročne zvyšuje sklon k zápalom močových ciest. Vyššie riziko infekcie močových ciest ďalej hrozí osobám v súvislosti s lekárskym výkonom katetrizáciou (cievkovaním), pacientom podstupujúcim rádioterapiu či užívajúcim niektoré lieky (napríklad imunosupresíva - lieky na potlačenie imunity). Opakované zápaly močových ciest a prípadne i zápaly obličiek môžu byť tiež dôsledkom tzv. vezikoureterálneho refluxu - pri ňom sa moč z močového mechúra vracia späť smerom k obličke (do močovodu).

Zápal močových ciest – príznaky

Zápal močových ciest sa prejavuje pálením a rezaním pri močení (tzv. dysúriou), častým nutkaním na močenie (tzv. polakisuriou), pocity neúplného vymočenia, bolesťami nad sponou lonovou, únavou. Pri zápale močového mechúra môže chorý pociťovať zvyšujúcu sa bolesť pri domočování.
Pre správnu liečbu je dôležité rozlíšiť závažnejšiu pyelonefiritídu (zápal obličiek) od ľahšej cystitídy (zápalu močového mechúra).
Pri zápale obličiek má pacient horúčku a môže ho bolieť v bedrovej oblasti.
Lekár potom popri týchto dvoch dôležitých znakoch rozhoduje podľa výsledkov laboratórnych testov (zvýšené CRP, zvýšená sedimentácia a zvýšený počet bielych krviniek v krvi svedčí pre zápal obličiek). Pri podozrení na zápal obličiek lekár môže odobrať tzv. hemokultúru (krv do špeciálnych fľaštičiek pre kultiváciu - hľadajú sa v krvi baktérie), pretože pri zápale obličiek býva často nájdená prítomnosť baktérie v krvi (na rozdiel od cystitídy - zápalu močového mechúra).

Zápal močových ciest u detí

Infekcie močových ciest trápia deti často, po zápaloch dýchacích ciest je spolu s ochoreniami tráviacej sústavy druhou najčastejšou chorobou u detí. V dojčenskom období sú viac postihnutí chlapci než dievčatá, neskôr ale trápia zápaly močových ciest s desaťnásobnú prevahou dievčatá. Do 6 rokov zažije infekciu močových ciest 7% dievčat a 2% chlapcov.
Recidíva (opakovanie) zápalu močových ciest sa u detí vyskytuje často.
Odlišnosti u dojčiat a batoliat je fakt, že infekcia sa do obličky dostane častejšie tzv. hematogénnou cestou (teda cez krv) než tzv. ascendentnou cestou (teda z močového mechúra cez močovod do obličky, teda opačne ako tečie moč). Dojčatá pri zápale obličiek majú vysokú horúčku, zvracajú a majú hnačku, odmietajú jedlo, ubúdajú na váhe a môžu mať zožltnuté očné bielka a mäkké poschodie (tzv. subikterus - mierna žltačka), na plienke si potom rodič môže všimnúť hnis alebo krv. U starších detí sú príznaky zápalu močových ciest podobné ako u dospelých - časté nutkanie na močenie, problémové močenie (pálenie, rezanie pri močení), bolesť nad lonovou sponou alebo v bedrách.

Zápal močových ciest v tehotenstve

Tehotenstvo je jeden z mála dôvodov, kedy je liečená tzv. asymptomatická bakteriúria, teda situácia, pri ktorej je výskyt baktérií v moči vyššie ako norma (105 baktérií v 1 ml moču), ale tehotná nemá žiadne príznaky ochorenia (žiadne bolesti, ťažkosti pri močení a pod.). Akútna pyelonefritída (zápal obličky) postihne v druhom a treťom trimestri až 30% žien s asymptomatickou bakteriúriou, ale len 1% žien bez nej. Preto je v prvom trimestri tehotenstva robené vyšetrenie moču u všetkých tehotných žien (kultivácia - za účelom zistenia, aké baktérie a v akom množstve sa v moči nachádzajú). Ak vyšetrenie odhalí asymptomatickú bakteriurií, lekár predpíše žene antimikrobiálny prípravok, ktorý sa môže podávať v tehotenstve (nitrofurantoín, alebo amoxicilín-klavulanát, na 5-7 dní podľa konkrétneho prípravku), aby tak zabránil riziku zápalu obličky.
Tehotná žena so zápalom močových ciest by mala mať vysoký príjem tekutín - vyšší ako 2 litre denne a mala by močiť pravidelne v 2-3 hodinových intervaloch.
Lekár potom po doužívaní antibiotík vykoná kontrolné vyšetrenie moču.

Liečba zápalu močových ciest

Lekár predpíše na nekomplikovaný zápal dolných močových ciest antimikrobiálny prípravok - väčšinou nitrofurantoín, alebo cotrimoxazol, prípadne antibiotiká. Väčšinou pacient liek užíva 3 dni. Prvé dva uvedené preparáty nie sú antibiotiká, ale jedná sa o chemoterapeutiká (je to napísané aj na krabičke). Nie je ale dôvod k obave, nejedná sa o prípravok na liečbu rakoviny, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Chemoterapeutikum je antimikrobiálny prípravok rovnako ako antibiotikum, len na rozdiel od antibiotiká nie je prírodného pôvodu (alebo nemá ekvivalent v prírode, keď je vyrobené umelo), ale je pripravené synteticky. Napríklad nitrofurantoín je tak šetrný, že ho možno podávať aj v tehotenstve.

Opakovaný zápal močových ciest

Ďalším zápalom močových ciest podstúpi do pol roka od prvej močovej infekcie asi štvrtina žien. Náchylnosť k opakovaniu zápalu súvisí s genetickými faktormi (krvné skupiny, chemokiny, apod.) a anatomickými parametrami (vzdialenosť medzi močovou trubicou a análnym otvorom). Riziko opakovania infekcie sa zvyšuje s frekvenciou sexuálneho styku a s promiskuitou (častým striedaním sexuálnych partnerov). Pri opakovanej cystitíde (infekciou močového mechúra) sa predlžuje doba trvania antimikrobiálnej liečby na 7 až 10 dní.
Antimikrobiálna liečba vylieči zápal, nezabráni ale recidíve (opakovaniu) infekcie.

Ako na opakované zápaly močových ciest

Ako podporná terapia pri opakovaných zápaloch močových ciest sa osvedčili extrakty z kanadských brusníc - účinok je vysvetľovaný "súťažením" s baktériami o prichytenie sa na výstelku močových ciest (presnejšie kompetitívnou inhibíciou adherencie bakteriálnych tiel) - tým sa na výstelku močových ciest prichytí menej baktérií.

Liečivá s brusnicami môžu byť tiež v kombinácii s probiotikami - tieto "dobré" baktérie osídlia vonkajšie ústie močovej trubice, čím odtiaľto vytlačí baktérie, ktoré spôsobujú zápaly močových ciest.
Brusnice v tablete si môžete zaobstarať sami v lekárni bez receptu (sú voľne na predaj, jedná sa o doplnok stravy). V tablete je množstvo liečivých látok koncentrovaných (napríklad 1 tableta môže obsahovať rovnaké množstvo ako 17 g sušiny brusníc).

Ďalšou možnosťou je imunoterapia, pri ktorej sú podávané časti bakteriálnych tiel pôvodcov infekcie. Ako prevenciu opakovania zápalu predpisujú lekári pacientom liek Urovaxom (je viazaný na recept), ktorý posilňuje slizničnú imunitu. Jedná sa o lyzát baktérie Escherichiae coli - to sú porušené a rozbité baktérie, ktoré nie sú schopné vyvolať infekciu, ale dokážu podporovať imunitu - stimulovať T lymfocyty, navodzovať tvorbu interferónu ľudským telom a zvýšiť množstvo slizničného imunoglobulínu IgA. Pacienti užívajú po 3 mesiace 1 tabletu denne. Podávať sa dá aj počas akútnej infekcie močových ciest ako podporná liečba.

Niektoré voľne predajné lieky (napríklad Uroval manosa) obsahujú kombináciu brusníc spolu s časťami bakteriálnych tiel - môže sa potom napríklad jednať o kombináciu D-manósy a extraktu brusníc (účinná látka proanthokyanidíny), ktoré zabraňujú prichyteniu baktérií vyvolávajúcich infekciu, v spojení s mŕtvymi časťami tiel Escherichiae coli, ktoré aktivujú imunitný systém.