MENŠTRUAČNÉ BOLESTI

Menštruačné bolesti sú neduh, ktorým v živote trpela zrejme každá žena. Tieto bolesti sa väčšinou prejavujú prvý až tretí deň menštruácie. Príčin týchto nepríjemných a často tiež neznesiteľných bolestí je niekoľko. Najbežnejšou príčinou sú kŕčovité sťahy maternicového svalstva. Dysmenorea čiže menštruačné krvácanie sprevádzané kŕčovitými bolesťami, má predovšetkým hormonálna príčiny, tiež je dokázané, že ženy trpiace menštruačnými bolesťami, majú inú hormonálnu hladinu ako ženy, ktoré nimi netrpia. Týmito bolesťami trpia najmä ženy, ktoré ešte neprešli pôrodom, po pôrode sa hormonálna hladina ustáli a menštruačné bolesti väčšinou odchádzajú.

Ďalšou možnou príčinou menštruačné bolesti môže byť aj závažnejšie porucha, ako sú hormonálne výkyvy. Pravda je taká, že bolesť a obzvlášť náhla, zvyčajne signalizuje ťažkosti. Ak žena nemávali menštruačné bolesti a teraz sa náhle objavili, je potreba pátrať po príčine. Obvykle môže ísť o sekundárne dôsledky operácie, napríklad zrasty alebo o zápal niektorého z vnútorných pohlavných orgánov a pod. V prípade, že sa podarí tieto príčiny vypátrať a následne odstrániť, bolesti spravidla tiež miznú.

Ďalšou častou príčinou menštruačné bolesti je endometrióza, čo je veľmi bolestivé ochorenie. Endometrióza, dokáže žene naozaj veľmi znepríjemniť život. Princíp je taký, že sa sliznica maternice vyskytuje na miestach, kde byť rozhodne nemá. V skratke ide o proces, kedy by sa za normálnych okolností sliznice maternice v pravý čas vylúčila vo forme menštruačnej krvi, ale ak je táto sliznice mimo maternice, teda na miestach ktorá na tento proces nie stavaná, je to problém a to veľmi bolestivý a zdravý ohrozujúce. Toto ochorenie väčšinou postihuje ženy po 30. - 40. roku života. Liečba existuje ako invazívne tak neinvazívne.

Menštruačné bolesti možno zmierniť niekoľkými spôsobmi. Jedna možnosť je požitie klasického prášku proti bolesti, čo zvyčajne zaberá. Potom je tu tiež dlhodobejšie riešenie teda hormonálnej antikoncepcie, ktorá dokáže hormonálnu nerovnováhu vyrovnať a tak žene od bolestí uľaviť. Ďalšie veľmi častou pomocou priamo pri menštruácii sú teplé obklady. Vyskúšať môžete aj bylinkové čaje alebo alternatívny spôsob ako je akupunktúra. Ako dobrá prevencia obvykle slúži pravidelný pohyb a vyvážená strava, ale pravdou zostáva, že aj ženy, ktoré dbajú na svoj spôsob života, tiež trpí menštruačnými bolesťami. Je to teda značne individuálne a je lepšie aby si každá žena vyskúšala, čo jej najlepšie vyhovuje.