NADÚVANIE A AKO S NÍM ZATOČIŤ

NADÍMÁNÍ 1

Nadúvanie postihuje veľkú časť obyvateľstva, z veľkej časti ním trpia ženy. Tieto ťažkosti sa týkajú hlavne žien v čase tehotenstva, ale minimálne raz za život nadúvaním trpí každý jedinec. Nadúvanie alebo tiež plynatosť je zdravotný problém často sprevádzaný s najrôznejšími poruchami zažívacieho ústrojenstva. V prípade, že pacient trpí plynatosťou, spravidla ho často trápi tiež zápcha a bolesti brucha.

Nie je však potrebné vešať hlavu, nadúvanie je problém pomerne bežný a ľahko riešiteľný. Zvyčajne sa jedná o obyčajnú chybu v oblasti stravovacích návykov, a ak treba akútne riešenie, lekárnička v najbližšej lekárni vám určite dobre poradí.

Ako sa nadúvanie pozná?

Nadmerná plynatosť sa pozná pomerne ľahko. Postihnutý je zvyčajne prvý, ktorý si daného problému všimne. Za prvý príznak nadúvanie možno považovať nadmerný únik plynov, čo je samozrejme záležitosť nepríjemná a často významne komplikuje život postihnutého. Druhý obvyklý príznak nadmernej plynatosti je bolesť brucha. Môže ísť o bolesti ľahké až po veľmi nepríjemné kŕče komplikujúce trpiacemu bežný život. Ako spomíname vyššie, nadúvanie často sprevádza dlhodobá zápcha.

Čo nadúvanie spôsobuje?

NADÍMÁNÍ 2

Najčastejšou príčinou sú zlé stravovacie návyky, ale významným činiteľom v probléme nadúvania môže byť aj stres, hltanie jedla a nedostatočné hryzenie potravy, ochorenia inou chorobou, užívanie liekov (napríklad antibiotík), nedostatočný prísun tekutín. Príčin môže byť samozrejme oveľa viac, ale za predpokladu, že netrpíte závažným ochorením niektorého z vnútorných orgánov, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o chybu v jedálničku. V prípade, že vám zmena stravy či dodržiavanie pravidelného pitného režimu nepomôžu, je vhodné navštíviť odborníka, v tomto prípade gastroenterológa.

Nadúvacie potraviny

NADÍMÁNÍ 3

Potravín, ktoré nadúvajú je celý rad, a do väčšiny by ste to najskôr nepovedali. Najnadúvanejšími potravinami sú najmä strukoviny, mlieko a mliečne výrobky alebo banány. Menej nadúvacie potraviny sú napríklad pečivo či zemiaky a nadúvacie napriek tomu najmenej rizikové sú napríklad mäso a zelenina ako je karfiol alebo brokolica. Prvú pomoc v prípade konzumácie nevhodnej potraviny nájdete v lekárni, existuje veľké množstvo voľne predajných preparátov proti nadúvaniu. Ak je váš problém dlhodobý a plynatosť nie a nie zmiznúť, s najväčšou pravdepodobnosťou vám lekár urobí vyšetrenie, v rámci ktorého sa na niekoľko týždňov vynechajú rizikové potraviny, spravidla sa začína s mliečnymi výrobkami a v prípade, že ťažkosti neprechádzajú, pridávajú sa ďalšie potraviny. Niektoré potraviny majú naopak blahodarný účinok na nadúvanie, napríklad zázvor.

Stres a hltanie

Stres a tlak zo všetkých strán iste vášmu zdraviu nijako neprospieva a v prípade nadúvania to platí dvakrát. Pravdepodobnosť, že sa vyskytnú problémy s plynatosťou či bolesti brucha sa mnohonásobne zvyšujú práve v stresovom období. Ďalším nešvárom, ktorým si postihnutý môže uškodiť, je nedostatočné žuvanie stravy a rýchle prehĺtanie súst aj s veľkým množstvom vzduchu.

Ako sa zbaviť nadúvanie

Nadúvanie nikomu nesvedčí a často môže spôsobovať neznesiteľné bolesti brucha, preto je vhodné s plynatosťou čo najrýchlejšie zatočiť a zbaviť sa jej. Najlepším prvým krokom je zmena jedálnička, pokúste si uvedomiť, akú vysoko nafukujúcu potravinu často konzumujete a z jedálnička ju odstráňte. Vhodným krokom je tiež voľba probiotík či tabletiek vhodných priamo na nadúvanie. Rozhodne myslite na pitný režim, je naozaj moc dôležitý a v prípade, že denne vypijete jednu kávu a večer si pri televízii dáte dve dcl bieleho vína, nemôžete sa čudovať, že máte zažívacie ťažkosti. Dôležitým činiteľom pri liečbe nadúvania, je tiež pohyb. Keď budete často športovať, zníži sa tým tiež pravdepodobnosť výskytu nadmernej plynatosti. Obmedziť by ste tiež mali množstvo zjedenej čokolády, vypitej kávy a tiež alkoholu. Bolesti brucha by mali s liečbou ustúpiť.