BOLESTI UCHA

Bolesť ucha najčastejšie značí zápal stredného ucha, alebo zápal zvukovodu. Tiež môže mať súvislosť s migrénou či iným ochorením, u niektorých pacientov sa objavuje iba pri pristátí alebo vzlete lietadla. Zápaly ucha sa väčšinou týkajú detí, zriedka dospelých. V prípade zápalu je nutná návšteva lekára.

 

AKO VZNIKAJÚ BOLESTI UCHA?

Ako bolo už spomenuté, bolesti ucha, najčastejšie spôsobuje zápal. Vo väčšine prípadov sa infekcia dostáva do ucha Eustachovou trubicou, ktorá spája uši s nosohltanom, môže to byť teda v dôsledku nádchy či prechladnutia. Bolesť vzniká tak, že sa Eustachova trubica upchá, utvára sa hnis a ten potom tlačí zvnútra na bubienok a tým vzniká intenzívna bolesť. Môže ísť o bolesť trvalú alebo pulzujúcu, pri ochorení stredného ucha či zápale zvukovodu sa často objavujú výtoky z ucha (môžu byť krvavé i číre), uši často zalieha a praská v nich, môžu tiež svrbieť. Zápal často sprevádza horúčka.

 

PRÍČINY BOLESTI

Príčinou býva práve zápal v dôsledku ochorenia baktériami, vírusmi, či plesňami. Bolesť môže vznikať aj po dlhodobom pobyte v chlórovanej vode. Len málokedy sa objaví infekcia po úraze, po penetrácii bubienku alebo pri pôsobení barometrického tlaku.

 

LIEČBA BOLESTI UCHA

Najprv je nutné navštíviť lekára, v žiadnom prípade sa nepokúšame ucho čistiť sami. Takmer v každom prípade sa zápaly uší liečia antibiotikami. Je možné spolu s antibiotikami užívať potravinové doplnky, ktoré môžu liečbu podporiť. Tiež sa nasadzujú ušné kvapky. Ďalej sa odporúčajú obklady. V prípade zápalu stredného ucha, by malo ísť o obklad chladivý, keď ide o zápal zvukovodu, je možné použiť aj obklad hrejivý.