PREVENCIA PROTI CHRÍPKE A PRECHLADNUTIU

chřipka

V dnešných dňoch kedy leto prechádza v jeseň a teplotné výkyvy nás sprevádzajú každým dňom, je otázka prevencie naozaj najdôležitejšia. Prevencia je najlepší bojovník proti väčšine chorôb, žiadne lieky alebo zákroky nie sú účinnejšie ako prevencia a chrípka a nachladnutie sú teraz vo vzduchu a číhajú za rohom na každého z nás. Na čo by ste si teda mali dať pozor a čo robiť aby nás choroba nepostihla, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Chrípka či prechladnutie niekoľkokrát za život stretne každého z nás. Niekto chorobou trpí každý rok, iní sa jej úspešne vyhýbajú. Najdôležitejšie v otázke prevencie je posilňovanie obranyschopnosti organizmu. Bez silného imunitného systému nemáme šancu odolať vonkajším vplyvom. Chrípkou sa nakazíme najmä v prípadoch, keď sa v našom okolí pohybuje niekto už chorý. Ochorieť môžeme v hromadnej doprave alebo napríklad v práci a pod. A ako teda posilňovať túto obranyschopnosť? Máme pre vás pár typov.



OTUŽOVANIE

Jedným z už známych receptov na zvýšenie imunity, je otužovanie. Ide o celoročnú procedúru, kedy svoje telo zámerne ochladzujeme a tak teda zvyšujeme jeho obranyschopnosť. Postup je zvyčajne taký, že si na záver vašej dennej sprchy dáte sprchu studenú. Rovnako dobre funguje otužovanie v saune, odporúča sa maximálne desať minút vydržať v priestoroch sauny a potom sa osprchovať studenou vodou alebo sa osviežiť v bazéniku.

 

HYGIENA

Ak je práve rizikové obdobie a vy viete, že je vo vzduchu veľa bacilov, každý druhý v električke pokašliava a smrká, je v takom prípade vhodné mať pri sebe balíček papierových vreckoviek, dbať na zvýšenú hygiene a častejšie si umývať ruky, prípadne mať v zálohe dezinfekčné vlhčené obrúsky. Ďalej sa odporúča vymeniť už zastarané látkové vreckovky za vreckovky papierové a to z toho dôvodu, že sa ich rovno zbavíte a neuchovávate si bacily priamo vo vrecku, tak ako je to u vreckovky látkovej.

 

VITAMÍNY

Neoddeliteľnou súčasťou prevencie je konzumácia vitamínov a to predovšetkým prostredníctvom ovocia a zeleniny, preto dbajte na ich zvýšenú konzumáciu práve v rizikovom období. Odporúča sa tiež voľba niektorého z potravinových doplnkov, zvlášť v prípade, že sa vás pravidelná konzumácia vitamínov nabitého ovocia netýka. Napríklad vitamín C.

 

STRAVA

Podľa niektorých babských rád je na chrípku a prechladnutie vhodných mnoho bežných potravín. Napríklad cesnak vyniká dezinfekčnými vlastnosťami. V prípade že cítite, že na vás tzv. niečo lezie, určite oceníte horúci nápoj s nastrúhaným zázvorom alebo zelený čaj s citrónom. Neoľutujete, ani keď si ku každému obedu dáte teplý vývar alebo si do čaju pridáte treba med.

 

ČO ROBIŤ KEĎ UŽ STE OCHORELI

Ak máte nádchu, pokašliavate a namerali ste si zvýšenú teplotu, najskôr na vás niekto kýchol obávaný bacil. V prípade jednoduchého zvýšenie teploty, sa neodporúča jej zámerné znižovanie, môže sa stať, že teplota odíde sama. Ak vás škriabe navyše v krku, je vhodné priložiť chladivý obklad na krk a oddychovať pod perinou v posteli. Na nádchu môžete použiť ktorékoľvek voľno predajné kvapky. Čo sa týka kašľa, je najlepšie poradiť sa s lekárnikom, ktorý typ lieku na kašeľ je pre vás vhodný, vzhľadom nato, či máte vlhký alebo suchý kašeľ. Keď je situácia vážnejšia a vaša teplota prekročí hranicu 38 ° C, je vhodné prehltnúť prvý prášok na zrazenie teploty. Odporúčajú sa liečivá s obsahom paracetamolu (Paralen) alebo kyseliny acetylsalicylovej (Aspirin). Môžu tiež nastať bolesti hlavy či kĺbov a v takom prípade sú vhodné lieky s obsahom ibuprofénu (Ibalgin) len pozor v prípade, že vás v chorobe sprevádza nevoľnosť alebo zvracanie, to sa látke ibuprofén radšej vyhnite.
Najzákladanejším pravidlom je chorobu neprechodiť. Keď už ste ochoreli, je potrebné sa riadne vyležať a vypotiť, choroby sa zbaviť aby sa po niekoľkých týždňoch opäť nevrátila. Odkladanie tejto terapie len predlžuje dĺžku liečby a oslabuje vašu obranyschopnosť pre budúcu potrebu.