Bolesť žlčníka

Príčina bolesti žlčníka

Bolesť žlčníka je v drvivej väčšine prípadov spojená s choletitiázou (prítomnosťou kamienkov v žlčových cestách), ktorá predstavuje jedno z najčastejších ochorení tráviacej sústavy vôbec. Žlčník môže byť postihnutý aj malígnym nádorom (rakovinou), karcinómy žlčníka najčastejšie vznikajú pri súčasnej cholelitiáze, karcinómy žlčníka ale väčšinou nebolia a prichádza sa na ne až v neskorom štádiu. Cholelitiáza je prítomnosť kamienkov v žlčníku (tzv. cholecystolitiáza) alebo výskyt kameňov v žlčovodoch (choledocholitiáza). Rizikovými faktormi pre vznik kameňov v žlčníku je týchto 5F - female, forty, fatty, fertility a fair - teda ženské pohlavie, vek (nad 50 rokov, najčastejšie v piatej, šiestej a siedmej dekáde života), nadváha alebo obezita, viacpočetné tehotenstvo a socio -ekonomický stav. Kamene môžu mať rôzne zloženie a vzhľad - rozlišujú sa cholesterolové kamienky, pigmentové kamienky (vznikajú v špecifických situáciách - cirhóza pečene, dlhodobá intravenózna výživa a pod.) a zmiešané kamienky (v ČR najčastejšie - majú hnedú farbu a mazľavú konzistenciu).

Príznaky bolesti žlčníka

Nekomplikovaná cholelitiáza nemáva žiadne prejavy, u niektorých chorých sa objavujú nešpecifické príznaky ako tlakové bolesti v epigastriu (nadbrušku - stredová oblasť medzi rebrami), pocity plnosti, prejedenia, grganie, nevoľnosť, návrat horkých štiav do úst v čase po jedle, hnačky po jedle, nadúvanie, plynatosť.

Špecifickým prejavom cholelitiázy je bolestivý syndróm - tzv. biliárna (žlčníková) kolika. Za 3-5 hodín po jedle, najčastejšie v noci, pacienta trápi zhoršujúca sa tlaková bolesť v nadbrušku, ktorá je trvalá. Po niekoľkých hodinách sa mení charakter bolesti - tá prichádza vo vlnách (teda sa jedná o koliku) a šíri sa do pravého podrebria a pod pravú lopatku. Pacient cíti nevoľnosť a zvracia. Vracanie, ale neprináša úľavu (to je dôležitý rozdiel od iných tráviacich ťažkostí - jedná sa totiž o tzv. extragastrický / reflektorický typ zvracanie). Ak bolesť trvá viac ako 12 hodín, je potrebné brať do úvahy komplikácie biliárnej koliky - medzi ne patrí akútna cholecystitída (akútny zápal žlčníka), hydrops a empyém žlčníka (nahromadenie tekutiny alebo hnisu v žlčníku), biliárna pankreatitída (zápal pankreasu spôsobený zaklinením kameňa v oblasti Vaterskej papily - spoločného ústia žlčovodu a vývodu pankreasu) a obštrukčný ikterus (žltačka spôsobená zaseknutým kameňom v žlčovode). Tieto komplikácie musí riešiť lekár.

Bolesť žlčníka v tehotenstve

Tehotenstvo prispieva k vzniku choletitiázy. Je to dané viacerými faktormi - jednak dochádza k zmenám v zložení žlče, jednak sa žlčník pomalšie vyprázdňuje (dochádza k spomaleniu motility). V žlči je viac cholesterolu, naopak klesá zastúpenie žlčových kyselín - tým stúpa saturačný index a žlč je oveľa náchylnejšie k tvorbe kameňov. Tú navyše podporuje aj spomalené vyprázdňovanie žlčníka danej zmenou gastrointestinálnych hormónov - cholecystokinín sa uvoľňuje nižšou rýchlosťou. Ďalším faktorom je vzrast hmotnosti tehotnej ženy.
Objem žlčníka sa tak počas tehotenstva zväčší až dvakrát.
U 80% žien je cholelitiáza bezpríznaková a nevyvolá v tehotenstve žiadne problémy. Zvyšných 20% tehotných zažije biliárnu (žlčníkovú) koliku. Dobrou správou je, že väčšinou sa jedná o izolovanú koliku, recidíva (opakovanie) je veľmi vzácna. Po pôrode sa ale situácia mení. V šestonedelí sa biliárne (žlčníkové) koliky vyskytujú častejšie. Je to dané redukciou hmotnosti súvisiacej so zvýšeným vylučovaním cholesterolu do žlče a stratou vplyvu hormónu progesterónu, ktorý spomaľoval vyprázdňovanie žlčníka.

Žlčník a bolesť chrbta

Súčasťou bolesti žlčníka môžu byť v niektorých prípadoch aj bolesť v oblasti chrbta - napríklad pri biliárnej (žlčníkovej) kolike vyžaruje bolesť pod pravú lopatku, pri biliárnej pankreatitíde vyžaruje bolesť k chrbtici a do chrbta a zhoršuje sa v polohe na chrbte.

Diéta pri bolesti žlčníka

Žlčníková diéta, tiež niekedy označovaná ako pečeňová, je diéta č.4 - diéta s obmedzením tukov. Dá sa užívať dlhodobo, je plnohodnotná. Diéta je ľahko stráviteľná.
Táto diéta sa tiež odporúča pri ochoreniach pankreasu - podžalúdkovej žľazy (ale iba v pokojovom štádiu - v subakútnom štádiu sa tuky musia vylúčiť - pacient má potom diétu 4S - s prísnym obmedzením tukov).
Vzhľadom na potrebu obmedziť tuky sa u žlčníkovej diéty používa chudé mäso (pacient by teda nemal jesť žiadne údeniny okrem chudej šunky, aj ryby by mali byť len chudé), nízkotučné mlieko (zakysané výrobky sú dobrou alternatívou), vajcia je vhodné používať iba pri príprave pokrmov. Majonézu, tatársku omáčku a horčicu musí pacient počas diéty z jedálnička vyradiť.
Korenie by malo byť len nedráždivé (napríklad rasca, bobkový list). Zelenina nesmie byť nadúvajúca, dráždivá a pálivá (napríklad koreňová zelenina a šalát je dobrý výber, naproti tomu kapusta a strukoviny nie sú vhodné). Ovocie má byť dozreté.
Vyprážané a obaľovaná jedlá a pokrmy pripravované na tuku by sa na jedálničku nemali objavovať.


V akútnom štádiu ochorenia žlčníka (napríklad pri biliárnej kolike) je krátkodobo zavádzaná diéta s prísnym obmedzením tukov - diéta č. 4S. Diéta je zložená predovšetkým zo sacharidov - zemiaky, cestoviny, ryža. Strava je nenadúvajúca a nearomatická - korenie sa používa naozaj len minimálne (možno jedlo ochutiť len petržlenom, trochou pažítky, vanilkovým cukrom alebo citrónovou šťavou). Pri príprave pokrmov je povolené len varenie a dusenie. Prvé štyri dni sa na jedálničku neobjaví mäso, žĺtky (smú sa zaradiť iba bielky), mlieko ani mliečne výrobky, zo zeleniny je vhodná len mrkva a paradajkový pretlak (ale iba v malom množstve). Z ovocia sa odporúčajú vyzreté banány a jablkové či broskyňovej pyré. Čo sa týka pečiva, pacient by mal jesť staršie biele pečivo (teda nie čerstvé), nie pečivo z lístkového alebo kysnutého cesta.

Liečba bolesti žlčníka

Biliárna (žlčníková) kolika sa lieči pokojom na lôžku, teplými obkladmi na pravé nadbruško a vynechaním jedla. Lekári podávajú do žily kombináciu liekov so spazmolytickým a analgetickým účinkom (analgetiká = lieky proti bolesti; spazmolytiká = lieky proti nadmernému stiahnutiu hladkých svalov vnútorných orgánov - tráviaceho, močového a pohlavného ústrojenstva).

Bezpríznaková cholelitiáza sa sleduje, cholelitiáza s príznakmi (či komplikáciami alebo inými pridruženými rizikami) sa rieši chirurgicky (väčšinou laparoskopicky, klasicky otvorenou cestou už oveľa menej).

Alternatívou k chirurgickému riešeniu (ale iba pri miernejšom stave ochorenia, pacient musí spĺňať určité kritériá a nesmie trpieť niektorými určitými ochoreniami - napríklad chronickými hnačkami, žalúdočnými vredmi, pacientky nesmú byť tehotné a pod.) je tzv. disolučná terapie. Lieky obsahujú žlčové kyseliny - kyselinu chenodeoxycholovú a kyselinu ursodeoxycholovú - tie rozpúšťajú už vzniknuté kamene a zabraňujú vzniku nových.
Ďalšou liečbou cholelitiázy je tzv. litotripse extrakorporálnou rázovou vlnou - jedná sa o rozbíjanie kameňov, ktoré sú potom rozpustené žlčovými kyselinami. Vhodnejšie to je ale pre jednotlivé žlčové kamene než pri mnohopočetnom výskyte.

Na odstránenie zaseknutého kamienka v žlčových cestách využívajú gastroenterológovia tzv. ERCP - endoskopickú retrográdnu cholangio-pankreatografiu. Pri tejto diagnosticko-terapeutickej metóde sa zavedie endoskop ústami pacienta cez žalúdok do duodena (dvanástnika - začiatok tenkého čreva), do žlčových ciest sa endoskop dostane cez spoločný vývod žlčovodu a pankreasu.

Lieky na bolesť žlčníka bez receptu

V lekárni sa dajú zakúpiť niektoré voľne predajné lieky, ktoré by mali uľavovať od bolesti. Isochol uvoľňuje bolestivé kŕče hladkých svalov žlčníka, žlčovodov a zvieračov a ďalej podporuje vylučovanie žlče. Cholagol sa môže užívať pri cholelitiáze, účinné látky sú väčšinou rastlinného pôvodu (eukalyptový silica, silica mäty piepornej, pigmenty z podzemku kurkumy dlhej a pod.). Ďalším voľne predajným liekom na problémy so žlčníkom je Febichol.