Bolesť v krku

krk

Bolesť v krku, je jeden z najčastejších problémov, s ktorým sa párkrát za život stretáva takmer každý . Príčinou bolesti v krku, môže byť kde čo. V niektorých prípadoch môže ísť len o podráždenie, vedľajšie príznak inej choroby alebo o angínu, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou v krku a napáda nielen mandle, ale aj koreň jazyka alebo nosohltan. Ide o tak časté ochorenie najmä preto, že sa veľmi ľahko prenáša vďaka kvapôčkám.

Bolesť v krku spôsobená angínou

Angína je choroba prevažne bakteriálneho pôvodu, ale často sa stretávame aj s vírusovým pôvodom tohto ochorenia. Angína je v dnešnej dobe veľmi ľahko liečiteľná a to najmä antibiotikami. Bohužiaľ so sebou nesie aj isté riziká. V horšom prípade, môžete byť bacilonosič, teda angínu len roznášať, ale netrpieť príznaky. Stretnúť vás môže tiež chronická angína, čo je ochorenie veľmi závažné. Často sa prejavuje nepríjemnými hnisavými povlakmi na krčných mandliach. Ide o prejav infekcie, ktorá sa derie na povrch a je tak vážna, že sa prejavuje svetle žltými zapáchajúcimi ložiskami, v takom prípade, je nutné navštíviť lekára a poradiť sa s ním o nasledujúcej liečbe.

Prejavom angíny je tiež silná bolesť v krku. Bolesť v krku však nie vždy automaticky znamená antibiotiká alebo angína. Keď pocítite prvé ťažkosti pri prehĺtaní, škrabanie v hrdle nemusí ísť nutne o tak závažný prípad, aby bolo nutné predpísať antibiotiká. O angíne možno uvažovať za predpokladu, že cítite naozaj príšerné bolesti a navyše máte vysokú teplotu. V ostatných prípadoch, môže ísť od sprievodný príznak prechladnutia, nádchy alebo napríklad dýchanie ústami v noci. Vo chvíli keď príde prvá bolesť v krku, je potreba bezodkladne konať.

Liečba bolesti v krku

Naozaj účinná je konzumácia teplých nápojov. Ideálny je ovocný alebo zelený čaj s medom a citrónom. Čím viac čaju vypijete, tým rýchlejšie vás bolesť prejde a uzdravíte sa. Múdre je pridať aj štipku strúhaného zázvoru. Hodia sa lieky s obsahom paracetamolu, ktoré zmiernia bolesť, avšak nevylieči chorobu. Ďalej možno vyskúšať dezinfekciu v oblasti krku a hltanu, buď formou cmúľacích pastiliek alebo preparátu s rozprašovačom. Záleží len na vás, aká forma je vám príjemnejšie. V prípade, že sa vám nechce do lekárne alebo by ste sa radšej obišli bez klasických liekov, vyskúšajte silnejší soľný roztok a niekoľkokrát denne kloktajte.
Ak pociťuje bolesť v krku vaša ratolesť a jódové prípravky s rozprašovačom ani soľné kloktanie sa im nepáči, môžete zvoliť cmúľanie pastiliek s jemnejšou príchuťou, napríklad med a citrón.

Povlak pri bolestiach v krku.

Na povlak v krku možno nazerať dvojakým spôsobom. Za predpokladu, že sa jedná o tekutinu, ktorá pri dotyku vyteká a celý proces je spojený s veľkou bolesťou v krku, začervenanými mandľami alebo napríklad krvácaním, je nutné vyhľadať lekára, s najväčšou pravdepodobnosťou sa totiž jedná o ťažký zápal. Ak takéto ťažkosti dlhodobo pretrvávajú, mal by nasledovať rovnaký scenár - teda návšteva ordinácie ORL.

Potom je tu druhá, trochu menej závažná možnosť. Mandle nie sú hladké, ich povrch brázdia ryhy, do ktorých sa ľahko uchytia zvyšky jedla a nečistôt. Vo chvíli, kde sa hmota nahromadí natoľko, že zaplní ryhu, dostane sa na povrch a vyzerá potom ako klasický čap/povlak. V takom prípade, možno čap vybrať napríklad špajdľou alebo iným, vhodnejším nástrojom, avšak zvyčajne samovoľne vypadnú a skĺznu do žalúdka. Tiež sa môže stať, že objekt sa v ryhe zapáli a vďaka tomu pociťujeme bolesť v krku, v tomto prípade je vhodné u komplikovanejšieho zápalu navštíviť lekára.