ÚNAVA A OSPALOSŤ BEHOM DŇA

Únava a ospalosť počas dňa, je problém, ktorý trápi veľkú časť populácie a s pribúdajúcimi rokmi týchto prípadov pribúda. Pozná to každý, stačí kratší spánok ako zvyčajne alebo niekoľko zlých snov a problém je na svete. Avšak príčin takýchto problémov je veľa.

Najčastejšou príčinou ospalosti počas dňa, je stres. Novodobá metla ľudstva, ktorej korene tkvejú v uponáhľanosti modernej doby. Mnoho z nás má pocit, že pred stresom utečie pomocou spánku, bohužiaľ sa naše denné ťažkosti premietajú aj do nášho snívanie. Preto je potrebné pred spaním vedome odháňať myšlienky na prácu či školu a iných pôvodcov stresu. Zaspávanie sa tak uľahčí a priebeh spania je ľahší. Týmto príčinám možno zabrániť iba relaxáciou. Pokiaľ má dotyčný pocit, že mu stres bráni v dobrom spánku, mal by robiť všetko preto, aby stres zahnal a hodil ho tzv. za hlavu. Zlé spanie môže mať za dôsledok veľa porúch organizmu a tiež nepriaznivé psychologické dopady.

Ďalšou možnosťou prečo nás trápi únava a ospalosť počas dňa, je nesprávne užívanie liekov. Ľahko sa môže stať, že medikáciu, ktorú by mal jedinec brať ráno namiesto toho berie pred spaním a tým celú situáciu komplikuje, zle zaspáva a budí sa.

Istou príčinou (často súvisiace so stresom) je predávkovanie kofeínom. Zabudnite na šálku čierneho čaju pred spaním a posledný hrnček kávy si dajte minimálne 5 hodín pred spaním.

Na vine môže byť tiež zlý životný štýl. Alkohol a zlé stravovanie vám môže výrazne narušiť spánok. V prípade, že ste tesne pred spaním, obzvlášť ak ide o ťažké jedlá, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete budiť a budú sa vám zdať nočné mory. Pred spaním nepite, môže sa stať, že vás potreba močiť prebudí uprostred noci a potom sa vám bude horšie zaspávať. Prerušovaný spánok nikdy nemá takú kvalitu, ako spánok súvislý.

Únava a ospalosť počas dňa vás môžu trápiť aj zo závažnejších dôvodov. Napríklad môže ísť o syndróm nepokojných nôh, kedy postihnutý pociťuje nutnosť hýbať nohami práve vo fáze zaspávania. Zvyčajne cítia nepríjemnú tupú bolesť a ďalšie pocity, ktorým sa dá zabrániť iba pohybom, ktorý však bráni zaspaniu. Syndróm nepokojných nôh môže byť dedičný.
Ďalšou závažnou príčinou, môže byť porucha funkcie štítnej žľazy, takéto ťažkosti sú pomerne ľahko riešiteľné v prípade, že sa na ne príde. Stačí len naordinovať medikáciu na reguláciu hladiny hormónov.
Nemenej závažnou príčinou je tzv. únavový syndróm. Vo vážnych prípadoch môže únava ovplyvňovať fungovanie celého organizmu. Chronický únavový syndróm sa prejavuje únavou a ospalosťou už po prebudení, postihnutý sa cíti bez energie, je letargický a môže trpieť úzkosťami a pod.

V neposlednom rade tu máme spánkové poruchy. Rozoznávame insomniu, čiže nespavosť, o ktorej tu vo svojej podstate hovoríme, ktorej liečba môže byť ako neinvazívna vo forme rôznych opatrení ako je napríklad vynechanie kofeínu, tak i invazívnejšieho charakteru vo forme liekov na spanie. Ďalej rozoznávame hypersomniu, čo je porucha opačného efektu, kedy jedinec spí nadmerne dlhú dobu. Počas dňa je ospalý a znova upadá do spánku a môže vyústiť až v tzv. narkolepsiu, čo je spontánne zaspávanie pri akejkoľvek činnosti (napríklad v stoji). A nakoniec z tohto základného rozdelenia, môžeme spomenúť parasomniu, čo sú nenormálne stavy ako je napríklad námesačnosť, ktorá môže vážne narušiť priebeh spánku postihnutého. Všetky tieto choroby je príhodné liečiť za pomoci špecialistov.

Keď je človek bez energie, unavený a ospalý celý deň, je nielen ťažké sústrediť sa na prácu a ostatné denné záležitosti, ale môže to mať tiež neblahý vplyv na ľudské zdravie. Počas spánku telo regeneruje a je veľmi dôležité aby sa počas spánkového cyklu niekoľkokrát opakovala tzv. REM fáza, kedy jedinec spí najhlbšie. Nedostatok spánku môže mať vážne dôsledky aj na ľudskú psychiku. Preto v každom prípade včas vyhľadajte odbornú starostlivosť.