BOLESŤ KĹBOV V ZIME

bolest kloubů

Mnoho ľudí si v zime sťažuje na bolesti kĺbov viac ako v iných ročných obdobiach. Najmä ide o pacientov trpiacich reumatoidnou artritídou, čo je ochorenie dlhodobé a dedičné. Zvyčajne sa tieto ťažkosti zväčšujú ruka v ruke so znižovaním vonkajšej teploty.
Príčin väčšej bolesti kĺbov v zime môže byť niekoľko, avšak nikto si nimi bohužiaľ nie je stopercentne istý. Problémy môžu byť spôsobené napríklad zmenou denného režimu, máme na mysli vyššiu konzumáciu jedla a menej pohybu. Ľudia sa v rôznych ročných obdobiach správajú rôzne, napríklad v zime je väčšia tendencia naberať na váhe, pretože veľké množstvo ľudí radšej nevychádza do mrazov a na konci roka máme aj sviatky obžerstva, čiže Vianoce. Aj tieto dôvody môžu mať vplyv na väčšiu bolesť kĺbov práve v zime. Receptom na bolesť je teda zvýšená miera pohybu. Pri reumatoidnej artritíde, majú kĺby samy o sebe tendenciu tuhnúť, preto je potreba veľa pohybu.

Ďalším možným vysvetlením, je fakt, že v zime trpia nervy zvýšenou citlivosťou a teda viac pociťujeme aj bolesť kĺbov. Nemusí to byť však nevyhnutne tak.

Častý pohyb naozaj môže vaše ťažkosti pozitívne ovplyvniť. Rozhodne sa nemusíte vydávať do preplnených fitcentier, stačí sa teplo obliecť a raz denne si vyjsť na dlhšiu prechádzku alebo môžete vyskúšať cvičenie z pohodlia domova. Recept na malé a lepšie žiadne bolesti kĺbov v zime znie - veľa pohybu a jedla s mierou.