BOLESTI KĹBOV

Oporný a pohybový aparát človeka je tvorený kosťami a svalmi. Veľmi dôležitú úlohu tu samozrejme majú aj kĺby, ktoré nám umožňujú vykonávať pohyb. Na nás už potom záleží, aby sme sa snažili tento pohyb vykonávať správne a teda bezbolestne.

 

MOŽNÉ PRÍČINY BOLESTI KĹBOV

a ) Krátkodobé bolesti kĺbov

Bohužiaľ existuje takmer nepreberné množstvo príčin, ktoré môžu spôsobovať bolesti kostnej - kĺbového aparátu. Pomerne často sú kĺby boľavé následkom fyzického preťaženia. Táto príčina je zo všetkých najprijateľnejšie, pretože pre liečbu stačí pokoj a odpočinok. Potom bolesti kĺbov postupne odznie. Vo veľkom množstve prípadov je bolesť kĺbov sprevádzaná infekciou, s ktorou ľudské telo v danej chvíli bojuje.

b ) Dlhodobé bolesti kĺbov

V prípade dlhodobejších bolestí kĺbov je potrebné brať do úvahy širšie spektrum možných príčin kĺbovej bolestivosti. Môže sa jednať o chybné držanie tela, choroby, ktoré s pohybovou sústavou zdanlivo nesúvisia alebo artrózu, ktorá po 60. roku života obťažuje viac ako 50 % ľudskej populácie. Tieto bolesti je vhodné riešiť s lekárom alebo fyzioterapeutom, ktorý vám od týchto zužujúcich problémov dokáže poradiť. Ponúkame teda rozsiahly prehľad možných príčin, ktoré sa podieľajú na bolesti kĺbov.

 

LIEČBA

Liečba bolesti kĺbov je väčšinou závislá na presnej diagnostike príčiny vzniku týchto bolestí. Medicína ponúka samozrejme veľa analgetík, protizápalových látok, myorelaxancií a pod. To však váš problém rieši len krátkodobo a skôr ľudské telo balamutia a odsúvajú hlavný problém do pozadia. Potom je tu ešte veľký rad potravinových doplnkov, ktoré môžete často vídať v reklamných spotoch. Na to si však musíte urobiť vlastný názor a hlavne si porovnať priority - či chcete bolesť iba potláčať alebo sa jej chcete zbaviť.

Ako sme už písali na začiatku, mnohokrát je potrebné obrátiť sa naozaj na odborníka. Taký odborník vám zrozumiteľne vysvetlí a navrhne liečebný plán. Vďaka tomuto plánu sa potom bolesti dlhodobo znížia alebo sa ich zbavíte definitívne. Keď sa rozhodnete pre túto možnosť, neváhajte kontaktovať lekára alebo fyzioterapeuta vo vašom okolí.