CYKLICKÉ BOLESTI PŔS

prsa

Cyklická bolesť sa opakuje zhruba každý mesiac. V období najväčšej bolesti sú prsia veľmi napäté, bolestivé a pacientky sa sťažujú na pocit, že ich prsia sú ťažké a opuchnuté. Tieto bolesti sú tiež veľmi často spojené s bolesťami v axile. Tieto problémy môžu byť tiež spôsobené hromadením lymfy v mieste lymfatických uzlín. Všetky tieto možnosti je potrebné brať do úvahy. Postihnuté sú zvyčajne obe prsia súčasne.bLogicky sú tieto bolesti spájané s opakujúcim sa menštruačným cyklom a tým pádom aj s hormonálnymi zmenami, ktoré toto obdobie prináša. Najčastejšie sa tieto špecifické bolesti začínajú objavovať okolo 20. roku života a končia s nástupom menopauzy. Samozrejme sa tiež vyskytujú prípady, kedy si ženy na túto bolesť sťažujú takmer stále a naopak, že sa bolesti na určitý čas zbaví a tá sa zase vráti.

Našťastie existuje pár jednoduchých pravidiel, ktoré vám môžu od tejto nepríjemnej bolesti pomôcť. Napríklad si na noc obliekať podprsenku, ktorá nemá žiadne kostice ani vypchávky, dlhšie sa vyhýbať aktivitám, pri ktorých je nutné neustále poskakovať (jogging, aerobic, ...). Určite je tiež na mieste vyhýbať sa nápojom obsahujúcim kofeín a to aspoň do tej doby, než žena zistí, či sa jej stav zlepšil, alebo nie. V neposlednej rade je možné vyskúšať aj tzv. nízkokalorickú diétu, kedy sa žena cielene vyhýba syrom, plnotučnému mlieku, sladkému pečivu atď. Namiesto toho zaradiť do jedálnička ryby, cestoviny, ryžu, zemiaky a tiež dostatok ovocia a zeleniny. Ide totiž o odlišnú formu sacharidov. Ak užívate hormonálnu antikoncepciu, zvážte, či ju na určitú dobu nevyradiť a zistiť, či bolesti pŕs pretrvávajú alebo nie. V prípade, že vám žiadna z tu spomínaných rád nepomáha, neváhajte, a obráťte sa na lekára. Niektoré pacientky sa pomerne dlho zdráhajú oznámiť svoje problémy lekárovi. V týchto prípadoch to však nie je na mieste.

NECYKLICKÁ BOLESŤ PRSNÍKA

V prípade, že sa bolesť vyskytuje len v jednom prsníku a výskyt bolesti evidentne nesúvisí s hormonálnymi zmenami počas periódy, musíme brať do úvahy, že sa jedná obolesť necyklickú. Táto bolesť je pálivého a ostrého charakteru. Príčinou tohto problému môže byť prosté pomliaždenie, zranenie alebo námaha spôsobená športom. Avšak je tiež možné, že sa nemusí jednať len o takúto banálnu príčinu bolesti prsníka. V prípade neistoty pacientky je na mieste okamžitá návšteva lekára, pretože sa môže jednať o oveľa závažnejší problém. V takom prípade totiž z diferenciálnej rozvahy musí logicky vyplývať to, že sa môže jednať o skoré štádium rakoviny prsníka. Potom rozhoduje každý deň, týždeň, ... Dodržujte prevenciu a snažte sa vyhýbať takýmto komplikáciám.