McKENZIE CVIKY NA BEDROVÚ CHRBTICU

Všetky tu uvedené cvičenia je vhodné vykonávať na základe vyšetrenia vašim McKenzie terapeutom.

McKenzie cviky pri bolestiach v bedrovej chrbtici (dolní časť chrbta)

Všeobecne sa dajú odporučiť všetkým, ktorí majú bolesti v spodnej časti chrbta netrvalo (intermitentne, občasne) (aj keď by to malo byť iba 5 minút zo dňa bez bolesti). Väčšinou sa bolesti objavujú / zvyšujú pri obliekaní ponožiek / spodného prádla, obúvaní, vysávaní, pri umývaní riadu, šoférovaní auta a pod. Úľavu nachádzate v ľahu na bruchu či na chrbte na tvrdšom matraci či podlahe. Ďalej ako terapia / prevencia bolesti dolnej časti chrbta, sa dajú nasledujúce cviky odporučiť všetkým ľuďom so sedavým zamestnaním alebo manuálne pracujúcim ľuďom s častou prácou v predklone / polopredklone a zdvíhaním bremien z predklonu. Cviky môžu spočiatku zvyšovať bolesti v dolnej časti chrbta (v bedrách), ale s opakovaním cviku by sa mala bolesť znižovať a rozsah pohybu počas cviku zvyšovať. Ak by sa tak nedialo, necvičte a kontaktujte svojho McKenzie terapeuta.

Pri akútnych bolestiach v dolnej časti chrbta:

McK 1

McK2

1) ľah na bruchu - v domácom prostredí na pevnejšom matraci, na posteli alebo na zemi. Podľa tolerancie zaujmite polohu na 5-10 minút každú hodinu. Je možné, že sa bolesť najprv zvýši, ale ak v polohe zotrváte, bolesť sa začne znižovať. Svalstvo chrbta, zadku, stehien a lýtok sa snažíte v tejto polohe maximálne uvoľniť. Cvik robte po toľko dní, kým sa bolesti pri cviku neodstránia.

Pokiaľ sa bolesti pri cviku 1) odstránia, pokračujte:

 McK3

 2) ľah na bruchu sa záklonom trupu (opora o predlaktie) - v domácom prostredí na pevnejšom matraci, na posteli alebo na zemi. Podľa tolerancie zaujmite polohu na 5-10 minút každú hodinu. Opora o predlaktie - lakte pod ramenami, svalstvo chrbta, zadku, stehien a lýtok sa snažíte v tejto polohe maximálne uvoľniť. Cvik robte po toľko dní, kým sa bolesti pri cviku neodstránia.

Ak tolerujete už cvik 2) takmer/úplne bez bolesti, pokračujte:

 McK4

3) záklon trupu v ľahu na bruchu - oproti predchádzajúcim cvikom v bode 1) a 2) budete cvik dynamicky opakovať (nebudete polohu staticky udržiavať). V počte 10 opakovaní, robte každú hodinu záklon trupu v ľahu na bruchu tak, aby boli ruky na úrovni ramien a postupným prepínaním lakťov ste pomaly dvíhali hornú polovicu tela až do maximálneho záklonu bedrovej chrbtici, ktorý tolerujete (kde vás zastaví bolesť). Panva však musí zostať na podložke. Počas pohybu do záklonu aj pri návrate do ľahu na brucho, sa svalstvo chrbta, zadku, stehien a lýtok snažíte maximálne uvoľniť (zdvíhanie vykonávajú len horné končatiny). Cvik robte po toľko dní, kým sa bolesti pri cviku neodstránia.

Ak tolerujete už cvik 3) takmer/úplne bez bolesti, pokračujte:

 McK5

 4) záklon trupu v ľahu na bruchu s pretlakom pacienta - robte všetko rovnako ako pri cvičení v bode 3) a v maximálnom záklone (na konci pohybu) vykonajte hlboký výdych - tým dosiahnete ešte väčšieho previsnutiu trupu. Cvik robte po toľko dní, kým sa bolesti pri cviku neodstránia.

 

Celý článok bol prevzatý z www.mckenziemetoda.cz so súhlasom autora.
Nováková, E., Mališka, L., Iliášová, M. Terapie bederní páteře přístupem Robina McKenzie. 1.vyd. Praha, 2001. 68 s. ISBN 90-238-7047-5