ČREVNÁ CHRÍPKA A AKO JEJ PREDCHÁDZAŤ

chripka

Z pravidla každý jedinec raz či viackrát za život zažije tzv. črevnú chrípku. Ročne na ňu ochorie až 20% obyvateľstva, hoci jej nakazením možno predchádzať. Črevná chrípka je len slangový názov pre toto ochorenie, v skutočnosti má pramálo spoločného s klasickou chrípkou.

Črevná chrípka čiže gastroenteritída môže mať ako bakteriálny, tak aj vírusový pôvod. Ide o veľmi obmedzujúce a nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje celé zažívacie ústrojenstvo a najmä črevá. Toto infekčné ochorenie, prichádza často veľmi nenápadne a nečakane, tzv. zo dňa na deň. Jedinec sa môže nakaziť niekoľkými spôsobmi a tým najčastejším zdrojom je pokazené jedlo. Najlepším príkladom sú pokrmy živočíšneho pôvodu, napríklad taká majonéza po záruke alebo majonézový šalát zabudnutý na kuchynskej linke, môže napáchať veľké škody. Ďalším možným zdrojom črevnej chrípky môžu byť kontaminované nápoje - kontaminovaným rozumieme napríklad pokazený či dlho otvorený nápoj, vodu z neznámych zdrojov či fľašu, z ktorej sa pred vami napil už chorý človek. Ďalším výrazným rizikovým faktorom, je nedostatočná hygiena. Človek, ktorý si málo umýva ruky, má väčšiu pravdepodobnosť, že ho stretne črevná chrípka, než človek ktorý si ich umýva pred každým jedlom.

Cez všetky riziká, je tu stále možná prevencia. Nejde o nijako závažné či komplikované kroky. K tomu aby ste sa nenakazili črevnou chrípkou, zvlášť v rizikovom období ako je napríklad leto postačí, keď budete dodržiavať zvýšenú hygienu a častejšie ako zvyčajne si budete umývať ruky. Vo vašom snažení vám príde vhod aj dezinfekčný gél či obrúsky, ktoré noste stále so sebou. Veľmi dôležité je sa v rizikovom období vyhnúť potravinám, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že napáchajú škodu než napríklad u zeleniny. Takže si napríklad odpustite váš obľúbený vajíčkový chlebíček alebo si namiesto dvoch rožkov s vlašským šalátom dajte šalát zeleninový, táto zásada samozrejme platí predovšetkým v teplých mesiacoch. Dobrou prevenciou proti črevnej chrípke je tiež posilňovanie imunitného systému. Stačí keď do jedálnička zaradíte viac vitamínu C, pridáte nejakú čerstvú zeleninu a budete dodržiavať pravidelný pitný režim. Pre istotu sa tiež vyhýbajte hromadnej mestskej doprave a v prípade, že sa jej vyhnúť nedokážete, utrite si po vyjdení z autobusu ruky vlhčeným obrúskom.

V prípade, že niečo podceníte alebo sa aj cez všetky vami vykonané kroky črevná chrípka objavia, nezúfajte a okamžite nasaďte liečbu. Črevná chrípka sa prejavuje predovšetkým hnačkami, bolesťou brucha, vysokou teplotou niekedy aj zvracaním a často je sprevádzaná tiež bolesťami kĺbov a svalov. Vzhľadom k tomu, že ide o infekciu zažívacieho ústrojenstva, funguje najefektívnejšie jeho dezinfekcia formou tabletiek, ktoré sú voľne na predaj v lekárňach. Druhým veľmi dôležitým krokom pre úspešnú liečbu je diéta. V deň, kedy sa vám črevná chrípka prejaví je najlepšie nič nekonzumovať, na pitie sa odporúča vlažný čierny čaj alebo balená voda. V ďalších dvoch dňoch konzumujte iba sucháre či suché rožky, zaradiť môžete tiež dusenú zeleninu a ryžu. V nasledujúcich dňoch postupujte podľa svojho uváženia. V prípade, že bol priebeh črevnej chrípky pomalší a dlhší, môžete v diéte pár dní ešte pokračovať, pridať môžete ovocie. Všetko sa odporúča konzumovať v dobre stráviteľnej forme. V prípade, že sa váš stav nelepší a hnačky pretrvávajú, je vhodné navštíviť lekára.

Črevná chrípka zvyčajne trvá len pár dní a značne nepríjemný je prvý a niekedy tiež druhý deň. Mnoho ľudí sa stretáva s jednodňovou črevnou chrípkou, kedy sa jeden deň vyležia, organizmus sa sám prečistí a druhý deň sú už s určitým obmedzením fit. Črevná chrípka je riziková iba u detí a seniorov, v tom prípade je vhodné priebeh choroby riadne strážiť a kontrolovať.