BOLESTI CHRBTA V TEHOTENSTVE

Je niekoľko základných bodov, ktoré je nutné dodržiavať, aby ste sa bolestiam chrbta v tehotenstve vyhýbali:

Dostatok vápnika - V prípade nedostatku vápnika v tele, sa vápnik začne uvoľňovať z kostí a tie začnú bolieť. Je preto potrebné, aby jedálniček obsahoval jedlá bohaté na vápnik (tvaroh, syry, ryby atď.)

Adekvátny pohyb - Možnosť pohybu a športovania sa s postupom času obmedzuje, aj napriek tomu je však nutné dať si tú prácu a vždy si nájsť nejaký adekvátny pohyb, ktorý je telu prospešný (napr. prechádzka).

Správne držanie tela - Najmä po 5. mesiaci tehotenstva sa ťažisko tela výrazne mení a chrbtové svaly sú najviac zaťažované. Snažte sa vyhnúť dlhému státiu a venujte väčšiu pozornosť tomu, ako správne sedieť.

Vhodná obuv - Určite sa vyhýbajte topánkam na opätku. Tie totiž majú pomerne výraznú zásluhu na bolestivých stavoch chrbta. Úplne ploché podrážky však tiež nie sú optimálne.

Vyhýbanie sa ťažkým bremenám - Počas tehotenstva sa snažte vyvarovať zdvíhaniu čohokoľvek ťažkého. Keď už nezostáva nič iné ako bremená nosiť, dbajte na rovnomerné rozloženie váhy a rovný chrbát.

Tehotenská masáž - Veľmi vhodná pre relaxáciu a celkové uvoľnenie tela. Táto masáž sa skladá z masáže šije a tiež z masáže opuchnutých a unavených nôh. Takáto relaxácie prispieva tiež k harmonizácii psychiky a prispieva k celkovej pohode.

 

VYHĽADAŤ POMOC FYZIOTERAPEUTA?

Ak sa nemôžete bolesti chrbta zbaviť dlhodobo samy, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc v podobe fyzioterapeuta. Sami totiž nikdy nezistíte presnú príčinu bolesti a bez správnej pomôcť nebudete schopní nápravy. Fyzioterapeut je odborník, ktorý je vzdelaný hneď v niekoľkých odboroch (napr. ortopédia, neurológia, interná medicína, traumatológia), tie mu dávajú možnosť pozerať sa na problém komplexne ─ nezameriava sa teda iba na samotnú bolesť, hľadá predovšetkým jej príčinu a potom zavádza vhodnú liečbu, teda rehabilitačný program. Fyzioterapeut vám pomôže, aby ste sa opäť radovali z pohybu. Vždy ale majte na mysli, že bez vášho aktívneho prístupu vám ani ten najlepší fyzioterapeut nedokáže na 100% pomôcť.